“Të luash 37 ndeshje për Milanin është si të luash 100 në një ekip tjetër. Pioli kapiteni ynë, Kjaer baba, Maldini legjendë”

Sandro Tonali është zyrtarisht një lojtar i Milan-it. Pas huazimit sezonin e shkuar, mesfushori rikthehet por tani përfundimisht dhe operacioni total shkon 20 mln euro dhe jo 35 mln euro siç ishte akorduar një vit më parë.

Në akord edhe i riu Giacomo Olzer (me të drejtë blerje nga Milani)

Klubi kuqezi e ka dhënë lajmin me një komunikatë për shtyp:

“Milan është i gëzuar t ë lajmërojë se ka blerë përfundimisht futbollistin Sandro Tonali nga Brescia. Mesfushori italian, pasi ka luajtur 37 ndeshje me Mi lan-in sezonin e kaluar, do të vazhdojë të veshë fanellën kuqezi deri më 30 qershor të 2026-ës

Një lajm i mirë për tifozët kuqezinj.

“Pa vullnet ky transferim ishte vërtet i vështirë, unë jam i lumtur për mua, Milanin dhe për njerëzit që u siguruan që gjithçka të shkonte mirë. Përfundoi ashtu si e prisnin, në mënyrën më të mirë”.

Viti i tij i parë kuqezi: “Unë jam i kënaqur, të luash  37 ndeshje për Milanin është si të luash 100 në një ekip tjetër. Është një gjë e mrekullueshme. Rritja ime do të jetë këtë vit, unë jam i kënaqur por synojmë të bëjmë më mirë”.

Çfarë më ka munguar? “Një gjë në lidhje me gjërat që më kanë humbur është qëndrueshmëria, si dhe i gjithë ekipi.

Kjo është gjëja më e vështirë në futboll. Ne filluam shumë fort, pastaj u ngadalësuam dhe pastaj u kthyem në përpjekje të forta.

Nuk ka më kohë për të pritur ose për të pasur ndonjë alibi për këtë sezon. Ne jemi dhe jam gati”.

Për Ligën e Kampionëve: “Ne do të duhet të bëjmë më shumë se ajo që kemi bërë deri më tani. Të gjithë do të duhet të jemi së bashku dhe të rreshtuar në një drejtim, kjo është gjëja kryesore.

Champions është Champions, të gjithë do të japin 150%. Unë jam rritur si brenda dhe jashtë fushës, është një gjë e rëndësishme në këto momente të jetës dhe karrierës.

Jam më i pjekur në shumë mënyra. Ne jemi të lumtur që trajneri është me ne, ai na njeh mirë, ne e duam atë dhe ai është kapiteni ynë”.

Me kë u lidhët më shumë gjatë eksperiencës së një viti? “Unë kam krijuar një lidhje me Daniel Maldini dhe Colombo të cilët janë pothuajse në moshën time, por edhe me italianët e tjerë në skuadër. Ne jemi një grup shumë kompakt. Nuk ka miq më të ngushtë”.

Për Kjaer: “Simon është më shumë kapiten jashtë fushe se sa brenda, ai është babai ynë. Ai na trajton si fëmijë”.

Për Maldinin: “Gjithmonë ka një efekt, e sheh me një sy tjetër. Ai është një legjendë, e di që të do dhe tashmë është kënaqësi ta takosh.

Ju lë të imagjinoni ta shihni çdo ditë dhe të flisni me të”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu