Të gjitha sekretet e vikingut Hauge! “Djali nga qyteza në metropolin Milano. Pandemia i ndryshoi karrierën”

Jens Petter Hauge në Milano u bë realitet, një ëndërr për djaloshin norvegjez, një mundësi e shfrytëzuar për Milanin!

“SempreMilan” ishte portali i parë që raportoi marrëveshjen dhe pasi talenti i ardhur nga Bodo Glimt ndodhet në hotel në Milano dhe nesër do të kryejë vizitat mjekësore, për t’i dhënë lexuesve historinë e plotë në Hauge, Maxi Angelo i SempreMilan intervistoi ekspertin norvegjez të futbollit, Jonas Giæver, i cili ka ndjekur karrierën e biondit të lindur dhe rritur në qytetin e Veriut të Norvegjisë.

Kush është Jens Petter Hauge?

Jonas Giæver: “Jens Petter Hauge ka lindur në vitin 1999, kështu që ai është 20 vjeç. Një krah i majtë, i cili mund të luajë edhe mesfushor sulmues. Jashtëzakonisht i mirë në hapësira të vogla, për të lëvizur trupin pranë mbrojtësve me aftësitë e tij të driblimit. Shumë i shpejtë dhe ka kontroll të shkëlqyeshëm të afërt të topit”.

“Këtë sezon ai ka bërë hapa të mëdha përpara në zhvillimin e tij pasi ai ka filluar të shënojë shumë dhe të japë asist. Jens është një lojtar për të cilin keni pritur për një kohë të gjatë. Para këtij sezoni ai me të vërtetë nuk e kishte treguar plotësisht potencialin.

I don't know about this team – VG

Sezonin e kaluar Bodø/Glimt kishte dy lojtarë, Håkon Evjen dhe Amor Layouni, të cilët ishin plotësisht të jashtëzakonshëm dhe për shkak të kësaj Hauge kaloi shumë kohë në stol. Por kur të dy Evjen dhe Layouni u shitën, Hauge mori shansin e tij dhe e ka marrë atë me të dy duart”.

“Por në vitin 2018, Hauge u mendua aq pak në Bodø/Glimt sa që u dërgua në huazim te Aalesund i cili luan në kategorinë e dytë norvegjeze. Kështu që atëherë u diskutua “A do të jetë Hauge aq i mirë sa besojmë se mund të jetë?”. Por më pas ai shkoi në Japoni për të luajtur Kupën Botërore U20, së bashku me Erling Braut Haaland Leo Skiri dhe disa talente të tjerë dhe mendoj se ai mësoi shumë prej tyre. Ne kemi parë këtë sezon që ai vërtet beson në vetvete dhe duket që ka një mentalitet fituesi. Është rritur shumë nga kjo dhe veçanërisht me këtë ekip të Bodø/Glimt. Ylli i madh i ekipit”.

Besimi, kjo ishte diçka që ai tregoi veçanërisht në San Siro, me gol, asist dhe driblime…

Jonas: “Po, ajo diçka që ai ka bërë gjatë gjithë sezonit në Norvegji me shumë lojtarë në Eliteserien. Ka shumë ndeshje ku ai ka qenë plotësisht i jashtëzakonshëm, kështu që nuk mund të vendoset në të vërtetë në cilën ndeshje ka qenë më i miri”.

“Ka kaq shumë ndeshje ku ai ka qenë plotësisht fantastik! Bodø është milje përpara pjesës tjetër të garës në Norvegji, kanë një epërsi prej 18 pikësh në kampionat. Dhe merita kryesore quhet Jens Petter Hauge.

“Por është gjithashtu shumë e rëndësishme të theksohet se ai ka një kolektiv të shkëlqyeshëm pas tij në Bodø, një ekip që ka qenë vërtet shumë i mirë. Ka shumë lojtarë në atë ekip që duhet të jenë me interes për disa klube të mëdha pas këtij sezoni. Sidomos Patrick Berg”.

Reports: Milan reach an agreement with Bodø/Glimt over Hauge, the  20-year-old is all set to join the Rossoneri | Rossoneri Blog - AC Milan  News

Sa i madh është ky transferim në Norvegji?

Jonas: “Plotësisht i çmendur. Të gjitha mediat po flasin për këtë. Shkrova në Tëitter mbrëmë se ai po fluturonte për në Milano në 07:00 të mëngjesit dhe kur pashë gazetat dhe Tëitter sot, e gjitha ishte e përmbytur nga media që kishin qenë në aeroport në 07:00 në mëngjes…”.

“Kjo flet shumë se sa e madhe është kjo në Norvegji. Ky është lajmi më i madh në Norvegji sot dhe ndoshta do të jetë këtë javë. Sidomos tani pasi ai u thirr në ekipin kombëtar për herë të parë. Hauge është emri në buzët e të gjithëve për momentin”.

“Ne po jetojmë në një kohë kur Norvegjia ka një lojtar te Real Madrid (Ødegaard), një lojtar te Borussia Dortmund (Haaland), një lojtar te RB Leipzig (Sørloth), dhe tani një lojtar te Milani. Mezi mund ta besoj nëse jam plotësisht i sinqertë. Që Jens Petter Hauge po bashkohet me Milanin është krejtësisht çmendurii, e bujshme dhe një aventurë që duket sikur do të ishte e pamundur”.

Milan wants Hauge – the agent confirms the increased demand from several  large clubs – VG

Hauge është një krah i majtë. A mund ta shihni edhe nga e djathta ndikues?

Jonas: “Besoj se ai mund të bëjë një punë të mirë edhe atje. Por kryesisht mendoj se forca e madhe e Jens Petter Hauge ka qenë paparashikueshmëria e tij. Ndërsa ai është me këmbë të djathtë në të majtën mbrojtësit e kanë të vështirë të dinë nëse ai do të presë brenda dhe do të godasë apo kalojë ose të avancojë drejt vijës dhe të hedhë kros!

Hipotetikisht, Hauge së bashku me Zlatan, i cili është një nga më të mirët në botë – sigurisht më i mirë se Kasper Junker dhe Victor Boniface në Bodø – mund të ishte vërtet fantastik.

Ajo që do të jetë interesante për të parë është se si do të vendoset Jens Petter Hauge. Për të qenë efektiv, mendoj se ai ka nevojë të ketë shumë topa, ta ndiejë atë, të ketë kontakt me të, të ndihet pjesë e lojës”.

Reports: Milan are interested in Bodø/Glimt's Hauge, the club would like to  close the deal within 48 hours | Rossoneri Blog - AC Milan News

“Tek Bodø ai ka tendencë të kthehet për të marrë topin për ta ndjerë atë dhe për t’u lidhur me shokët e tij të skuadrës, nuk e di nëse ai do ta ketë atë liri te Milani sepse ata tashmë kanë mesfushorë shumë dominues me topin si Ismaël Bennacer dhe Sandro Tonali, për të përmendur dy. Dhe Zlatan gjithashtu pëlqen të kthehet për të marrë topin. Kështu që nuk jam i sigurt se do të jetë e njëjta gjë në Milano, por ai e ka pasur atë liri në Bodø/Glimt”.

Kam lexuar që keni shkruar në një tekst para ndeshjes Milan-Bodo se Hauge ishte gati të largohej në janar, a mund ta shtjelloni pak atë?

Jonas: “Kjo është e saktë. Cercle Brügge kishte një ofertë të pranuar, për ato që kam dëgjuar, rreth 1 milion euro. Ndoshta pak më shumë se kaq. Oferta u pranua, Hauge kishte një marrëveshje me Cercle Brügge, ai po shkonte atje por koronavirusi ndaloi gjithçka. Pra, problemi atëherë ishte se ai nuk mund të shkonte në Belgjikë, sepse atëherë ai duhej të ishte në karantinë dhe një mjek nga Brügge nuk mund të shkonte në Norvegji, sepse atëherë ai duhej të ishte në karantinë”.

Talenti viking, Hauge: Milani klub i madh, do të më pëlqente të luaja me ta  - Abc News

“Pra, ajo që ata bënë ishte që ata e vendosën marrëveshjen në një gjendje të palëvizshme për një kohë të gjatë dhe nuk bënë asgjë. Por të gjithë ranë dakord se kuydo të ishte një transferim. Dhe pastaj Bodø filloi të fitonte (dhjetë fitore, zero barazime, zero humbje në dhjetë ndeshjet e para të ligës) dhe Hauge filloi të luante me të vërtetë mirë.

“Gjithçka filloi të dukej e bujshme dhe pastaj Hauge erdhi në një udhëkryq ku vendosi që  të mos shkonte më te Brugge. Kështu që ai vendosi të qëndrojë në Bodø / Glimt për të përfunduar sezonin. Ka vazhduar të luajë mahnitshëm, klube më të mëdha janë shfaqur gjatë kësaj kohe por kur erdhi Milani ai nuk pati më asnjë dyshim”.

A ka ndonjë aspekt ku Hauge ku ai duhet të rritet ose të përmirësohet?

Jonas: “Unë nuk e di nëse ka ndonjë pjesë së tij që ai ka nevojë për të përmirësuar në rolin që luan te Bodø, por ajo që është e rëndësishme të kujtohet është se ajo që ai ka arritur, e ka arritur në Norvegji. Dhe nëse krahasoni Eliteserien e Norvegjisë dhe Serinë A, ka një ndryshim masiv.

“Kam parë lojtarë që shkojnë nga Eliteserien në Serie A më parë dhe dështojnë plotësisht. Por mendoj se Hauge ka një mentalitet kaq të fortë, kështu që mund të tregojë vlerat. Por kujdes, mos prisni sikur të vijë Messi!”

“Duhet të jesh i durueshëm me të, mendoj, sepse ai kurrë nuk ka luajtur në një nivel më të lartë se Eliteserien – kështu që do të jetë një proces i ngadaltë. Mendoj se Hauge mund të bëhet një kalibër shumë i lartë dhe të ndihmojë Milanin nëse i jepet kjo kohë”

Shumë do të kategorizojnë Hauge me Haaland dhe Ødegaard, të cilët padyshim janë të afirmuar. Por a mendoni se Hauge mund të bëhet një yll si ata?

Jonas: “A mund të bëhet ai aq i mirë? Sigurisht, ai ka potencialin. Potencial i madh. Haaland? Ai është një fenomen dhe mendoj se do të ishte paksa e padrejtë të krahasohej Hauge me të.

“Por të thuash që Hauge mund të bëhet një lojtar i një cilësie të lartë evropiane, një nga lojtarët më të mirë në pozicionin e tij në Evropë, se ai ka potencialin për këtë, që mendoj se e bën”.

Diçka tjetër që do të ishte mirë të dinin për tifozët e Milanit?

Jonas: “Epo, Jens Petter Hauge është një vendas në Bodø. Ky është një qytet me rreth 50,000 njerëz, ku ai ka jetuar gjithë jetën e tij. Tani ai do të shkojë në Milano, i cili është një qytet i madh me 1.3 milion njerëz.

Kështu që ai do të shkojë nga një qytet i vogël dhe një klub i vogël në Norvegji në një qytet të madh dhe një klub të madh në Itali. Dhe kjo është e rëndësishme që personeli i Milanit dhe mbështetësit e klubit ta mbajnë mend se e gjithë jeta e tij do të ndryshojë brenda natës”.

Bodø travel | Norway, Europe - Lonely Planet

“Ky nuk është një justifikim ose asgjë, por ekziston një kontrast i madh midis jetës së tij në Norvegji dhe jetës së re që pret në Milano. Kështu që jini të durueshëm me të dhe le të shpresojmë se kjo do të jetë absolutisht fantastike”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu