Te Arsenali pendohen për Bennacer, Emery “i hapi” rrugën Milanit!

Nuk ka dyshim që Ismael Bennacer ishte një goditje e Milanit. Investimi kushtoi 16 milion euro, por lojtari tani vlen më shumë se trefish sot.

Në kontratën e mesfushorit algjerian ka një klauzolë përfundimi prej 50 milion eurosh, e cila mund të ushtrohet vetëm në vitin 2021 nga ekipe të huaja.

Klubi kuqezi tashmë po mendon për një rinovim për ta hequr atë ose për ta rregulluar atë në një shifër më të lartë.

Gazetari Fabrizio Romano në Calciomercato.com shpjegoi se te Arsenal ka akoma ata që nuk mund ta kuptojnë se si ishte e mundur të linte Bennacer të arratisej.

Bennacer on his childhood in Arles, what he needs to improve on, getting  booked often, and the fact that Milan players 'must die for each other' |  Rossoneri Blog - AC Milan News

Algjeriani kishte luajtur në sektorin e të rinjve të Topçinjve, të cilët në verën e vitit 2019 nuk e ushtruan klauzolën që do t’i kishte lejuar ata ta merrnin lojtarin përsëri në Londër.

Trajneri i atëhershëm Unai Emery nuk e konsideroi Bennacer për projektin e tij teknik-taktik, kështu që Milani ishte në gjendje të finalizonte operacionin me Empoli.

Për Arsenalin ishte e mjaftueshme për të barazuar ofertën e kuqezinjve prej 16 milionësh për ta rikthyer algjerianin.

Drejtuesit e Milanit ishin shumë të shpejtë dhe shtysa ishte mbi të gjitha e Paolo Maldini, i cili bëri telefonatën vendimtare për të zhbllokuar marrëveshjen. Në Milano tani shijojnë futbollistin, ndërsa në Londër pendohen shumë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu