“Tallaght Stadium”, aty ku do të luajë Milani! Sekretet e impiantit të ndërtuar mes peripecive

Kundërshtari i parë sezonal për Milanin është Shamrock Rovers, skuadra më e titulluar e Irlandës, e cila do të presë djemtë e Piolit në stadiumin e saj – sipas shortit të hedhur në Nyon të Zvicrës për sa i përket turit të dytë kualifikues të Europa League.

Skuadra bardhejeshile i zhvillon ndeshjet në shtëpi në “Tallaght Stadium”, një stadiumin në zonën e Tallaght, pranë Dublinit, me 8000 vende (kur u përurua kishte 6000 të tilla por kapaciteti u rrit).

Shamrock Rovers, ndryshe të njohura si “Hoops”, të themeluar në 1899, nuk janë të vetmet që luajnë në stadiumin 13 km nga Dublini: atje janë luajtur edhe disa ndeshje të futbollit amerikan, përfshirë pothuajse të gjitha finalet e Shamrock Bowl.

Stadiumi është në pronësi dhe drejtohet nga Këshilli i Qarkut të Dublinit Jugor.

Më 10 shkurt 1997 Këshilli i Qarkut të Dublinit Jugor miratoi një rezolutë për qiradhënien e 12.18 hektarë në Whitestoën Way tek Shamrock Rovers për ndërtimin e një Stadiumi të ri për të zëvendësuar shtëpinë e tyre të mëparshme, Glenmalure Park në Milltoën të cilin ata e kishin lënë 10 vjet më parë.

Leja e planifikimit u dha në mars 2000 por do të bënin 9 vjet para se ata të luanin ndeshjen e tyre të parë në “Tallaght Stadium”.

Puna filloi në tetor 2000 por pushoi në nëntor 2001 me ngritjen e katranit dhe kullimit, duke rifilluar në vitin 2007 dhe përfunduar totalisht në 2009.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu