Talent i ri nga Belgjika: konfirmim përmes mediave sociale! Tjetër bast nga Moncada?

Në orët e fundit, kanë ardhur konfirmimet në lidhje me interesin e kuqezinjve për Dwomoh, një talent i Genk për të cilin po flitet shumë mirë.

Në fakt, shefi i skautingut, Moncada, po merret personalisht, teksa duket se ka diccka të vërtetë në të gjithë këtë thashethem…

E dhëna fillestare erdhi përmes mediave sociale nga vetë lojtari (duke bërë postim), i cili, megjithatë, nuk është i ekuilibruar me ata që i kërkojnë detaje për marrëveshjen…

Kush është Dwomoh

Lindur në Pierre Dëomoh Junior, ai është një klasë e vitit 2004 në pronësi të Genk. Djali është me origjinë ganeze por ka një pasaportë Belge, për kombëtaren e të cilit ai ka luajtur tashmë në radhët Nën 15 dhe Nën 17 (7 paraqitje dhe 1 gol).

17 vjeçari bëri hapat e tij të parë në SK Heffen, pastaj u zhvendos në Mechelen.

Në 2016 ai u mor nga Anderlecht, në ekipet e të rinjve të të cilit ai luajti deri në vitin 2019, kur u bashkua me Akademinë e Talenteve Jos Vaessen të Genk.

I konsideruar nga personat e brendshëm si një nga perspektivat më interesante të klubit, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Smurfen dy vjet më parë.

Dwomoh është një mesfushor sulmues shumë i mirë teknikisht dhe me top, por me progresivitet të shkëlqyeshëm.

Elegant në lëvizjet e tij, ai di të vlerësohet si në ngushticë ashtu edhe kur ka shumë fushë të lirë.

Taktikisht ai është një lojtar mjaft fleksibël, i cili pëlqen të ndryshojë nga zona qendrore e fushës në pjesën e jashtme, e cila është arsyeja pse ai gjithashtu mund të veprojë si mesfushor krahu.

Ai është një lojtar i plotë: goditje e shkëlqyeshme dhe me një vizion të shkëlqyeshëm të lojës.

Për moshën e tij, Dwomoh tashmë ka një strukturë shumë të rëndësishme (1.87 centimetra). Djali duhet të piqet në kokën e tij dhe Milani mund të jetë i duhuri për të.

Madje, disa e krahasojnë atë me Paul Pogba. Krahasimi është padyshim i rrezikshëm, por Maldini dëshiron të përpiqet ta marrë atë në shtëpi dhe të shpresojë të gjejë një kampion në të ardhmen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu