Sytë e Maldinit drejt Belgjikës! Shënjeshtron “gjigantin” e GENK si pasues të Romagnoli?

Emrat dhe opsionet për përforcimin ose modifikimin e mbrojtjes së Milanit janë plot. Kuqezinjtë me siguri do të vendosin të investojnë në repartin e prapavijës në fund të sezonit.

Përshtypja, të paktën sipas disa mediave kombëtare, është se vetëm një ndërmjet Alessio Romagnoli dhe Fikayo Tomori i sapoardhur mund të mbetet në skuadër në 2021-2022.

Konfirmimi i anglo-kanadezit shumë të vlerësuar nga Chelsea do të kalonte nga e ardhmja e kapitenit të Milan.

Prandaj është e mundur që një nga lojtarët e lartpërmendur mund të largohet nga Milanello në verë. Për një zëvendësim të mundshëm, klubi do të provonte terrenin për një mbrojtës të ri për të cilin po flitet shumë mirë, i cili po tregon karakteristikat e tij të shkëlqyera në kampionatin belg.

Nën vëzhgimin e skautëve të Milanos do të ishte Jhon Lucumì. Ai është një lojtar qendror i lindur në 1998, me origjinë kolumbiane, tashmë në radhën e ekipit të tij kombëtar. Një futbollist për të cilin flitet shumë mirë, i cili është titullar te Genk.

Klubi belg është një nga më të vlerësuarit në Evropë për kërkimin dhe gjetjen e perspektivave të reja që vijnë nga vendet ekzotike.

Mjafton të thuhet se elementë të tillë si Koulibaly, Milinkovic-Savic dhe Leon Bailey kanë kaluar te Genk.

Lucumì në seancën e fundit të tregut të transferimeve të verës ishte afruar me francezët e Rennes, por Genk kishte refuzuar një ofertë prej 6 milion euro. Kohët e fundit, media spanjolle foli për një interes nga Sevilla.

Sot Lucumì vlerësohet nga Genk të paktën 18 milion euro. Një shifër e rëndësishme por e përballueshme për disa klube të nivelit të lartë. Një investim që Milani, siç u përmend, mund të përballet gjithashtu në rast se do të largohej një mbrojtës.

Le të zbulojmë se kush është Jhon Lucumì: i lindur në Cali, një nga qytetet më të famshëm kolumbian, mbrojtësi u rrit në radhët e Deportivo, ekipi i qytetit. Në vitin 2018, Genk e vëren atë dhe vendos ta marrë atë në duke shpenzuar 2.5 milion euro.

Me fanellën e ekipit zikaltër të Belgjikës, Lucumì deri më tani ka bërë 88 paraqitje zyrtare (përfshirë 6 në Champions League) me dy gola.

Mbrojtësi 22-vjeçar ka këmbë shumë të mira, pavarësisht se është i gjatë 188 centimetra. Krahasuar me Tomori, ai është më pak muskulor, por duket se është një mur i vërtetë për lojën ajrore dhe topat e lartë…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu