Supermakert “Reali”: Maldini diskuton me Perez. Katër emra në fokus por vetëm 2 të mundshëm

Pas nëntë ndeshjeve në ligë, ekipi i Piolit është në krye të renditjes, dhe me një distancë të mirë nga kundërshtarët (+5)

Një udhëtim i pabesueshëm ai Milanit deri më tani: Ibrahimovic është shoferi, por i gjithë grupi është rritur në mënyrë eksponenciale.

Sidoqoftë, diçka duhet në tregun e transferimeve të janarit për të ëndërruar plotësisht, ose në çdo rast për të synuar Champions League – qëllimi i vërtetë i këtij sezoni.

Maldini ka ide të qarta: duhen përforcime, veçanërisht një në mbrojtje, por ai do të shikojë mbi të gjitha mundësitë që ofron merkato.

Ish-kapiteni i Milanit ka një miqësi shumë të fortë me Florentino Perez, presidenti i Real Madrid.

Blancos nuk po shkojnë mirë në këtë periudhë: numri 1 po mendon për revolucionin e skuadrës, me disa shitje elitare, tashmë në janar.

Në Spanjë ata flasin për katër emra veçanërisht të gatshëm të largohen, dhe midis tyre mund të ketë goditje Scudetto për Milanin.

Katër emrat në fjalë janë si më poshtë: Isco Alarcon, Marcelo, Nacho dhe Asensio. Katër lojtarë shumë të rëndësishëm që do të ishin shumë komod për skuadrën e Piolit.

Mbi të gjitha, sigurisht, Isco, ëndrra e vërtetë e Maldinit. Sidoqoftë, spanjolli ka kosto të paarritshme: ai fiton 12 milion euro në vit dhe çmimi është 40 milion.

Elliott, ndërsa është i interesuar të ndërtojë një ekip të fortë, nuk do të pranojë t’i shpenzojë këto para. Fatkeqësisht, sepse me Isco-në vërtet mund të ëndërrohet lart!

Duke përjashtuar Marcelon – për sa i përket moshës dhe rolit nuk është domosdoshmëri për Milanin – klubi mund të synojë dy të tjerët: Nacho dhe Asensio.

Mbrojtësi është afruar disa herë në seancat e fundit të tregut të transferimeve. Në fakt, një profil si ai do të ishte perfekt për mbrojtje: ka përvojë dhe mund të mbulojë role të shumta, në një linjë me katër veta dhe, nëse dëshiron, edhe tre.

Me pak fjalë, një mbrojtës i plotë dhe si alternativë dhe duke mos shpenzuar shumë.

Ai ka vetëm një vit e gjysmë në kontratën e tij, kështu që blerja mund të kushtojë pak (10-12 milion) dhe paga nuk është shumë e lartë.

Kapitulli Asensio, një tjetër lojtar i cili, si Isco, do të mund të fuqizonte repartin e avancuar. Kontrata e tij skadon në 2023 dhe nuk po shkon shumë mirë te Real Madrid për një larmi arsyesh.

Sipas Trasnfermarkt, kostoja e kartonit të Asensio është 40 milion: një çmim shumë i lartë që Maldini mund të përpiqet ta ulë duke propozuar blerjen në “këste”.

Paga është e lartë por jo shumë e lartë. Për të zëvendësuar Calhanoglu do të ishte me të vërtetë një emër kryesor.

Çështja e Brahim Diaz po vazhdon gjithashtu midis Milanit dhe Real Madrid. Kuqezinjtë janë të interesuar në blerjen e lojtarit – në momentin që ai është huazuar – por kërkesa e Blancos është 30 milion.

Tani për tani Maldini është i qetë: ai nuk ngutet të mbyllë akordin dhe ka të gjitha synimet të presë për të kuptuar evolucionin e situatës.

Marrëdhëniet me Florentino Perez janë të shkëlqyera dhe menaxheri është i sigurt se mund të arrijë në një zgjidhje që është e mirë për të gjithë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu