SUPER RRËFIMI I KAKA | “Anfield, debutimi ideal për Milanin që nuk ka moshë, ashtu si Ibra! Do të zbavitemi këtë sezon nëse…”

Ka mbetur vetëm një ditë për t’u rikthyer për të shijuar Ligën e Kampionëve për Milan. Pas shtatë vitesh, kuqezinjtë do të bëjnë debutimin e tyre në Anfield, kundër Liverpoolit të Kloop.

Një sfidë që nuhas historinë, lot dhe gëzime; një sfidë që Ricardo Kakà e ka përjetuar disa herë.

E para midis zhgënjimit për të humbur gjithçka në pak çaste, e dyta me shijen e hakmarrjes dhe fitores…

Edhe pse, çuditërisht, të dy klubet nuk janë përballur kurrë në grupet e Champions League.

I intervistuar nga Gazzetta dello Sport, ish -fantazisti brazilian rrëfeu ato momente dhe u katapultua në Milanin e sotëm, duke shprehur shumë besim tek djemtë e Stefano Piolit.

Kjo është intervista e plotë.

Finalet e 2005 dhe 2007: “Ato dy finale janë futbolli. Mënyra se si humbëm në Stamboll, hakmarrja dhe uria me të cilën u kthyem.

2007 ishte viti perfekt për mua, kampion evropian si golashënuesi më i mirë, Topi i Artë dhe FIFA World Player.

Por unë mbaj gjithçka, madje edhe humbjen dy vjet më parë, sepse më mësoi shumë. Në fund të lojës po pyesja “A do të kem një shans tjetër? A do të jem akoma në gjendje të fitoj një Champions League? ”. Të gjithë e dini se si shkoi… “.

Milani nuk ka luajtur kurrë në Anfield: “Po! Thjesht e provova me Legjendat, emocion i bukur. Duke lënë shakatë mënjanë, do të jetë e veçantë: stadiumi i Anfield, një debutim ideal për këtë skuadër të Milanit”.

Ndjesia për ndeshjen: “Më lejoni të shpjegoj: do të jetë shumë e vështirë, por ka të gjithë përbërësit për një paraqitje të shkëlqyer.

Është Ibra që kthehet gati 40 vjeç, ka shumë talentë të rinj që do të jenë në gjendje të konkurrojnë me një kundërshtar të nivelit më të lartë.

Do të jetë një test i rëndësishëm për të gjithë, madje edhe për klubin që do të jetë në gjendje të kuptojë se në cilat elemente të mbështetet në vitet e ardhshme”.

Për madhështinë e kundërshtarit: “Unë pashë 2-0 kundër Lazios, Milani dominoi duke luajtur futboll agresiv, të shpejtë, gjithmonë proaktiv. Ka shumë variabla për t’u marrë parasysh, kthimi i shumëpritur dhe fakti që Pioli nuk është përballur kurrë me fazën përfundimtare të Ligës së Kampionëve do të rëndojë.

Por nëse Milani është solid dhe kompakt si të dielën, do të argëtohemi. Shumë do të varet nga aftësia për të lexuar minutat e para të ndeshjes: intensiteti i një skuadre angleze si Liverpooli është i ndryshëm nga ai i italianëve, por është bukuria e Ligës së Kampionëve. Ju kaloni shkolla të ndryshme nga tuajat, përshtaseni veten, asimiloni”.

Çfarë mund të ketë Milani më shumë se Liverpool: “Para së gjithash, një përzierje e bukur mes lojtarëve të rinj dhe lojtarëve me përvojë. Unë e kam jetuar atë, e di se sa e rëndësishme është të rritesh përkrah Maldini, Cafu, Sheva, Inzaghi, Costacurta, njerëz që nuk menduan për skadimin e kontratës, por vetëm për të mirën e klubit.

Sot varet nga Ibra, Kjaer, Giroud: ata do të tregojnë rrugën, nuk mungon cilësia në skuadër. Dhe pastaj Milani është kthyer me një uri tjetër: Liverpool tashmë ka fituar dhe e ka konfirmuar veten në krye për vite, por entuziazmi i atyre që kanë ëndërruar të luajnë këtë turne për një kohë të gjatë mund të bëjë diferencën”

Pioli mund të bëhet një trajner i madh: “Po, ai ka gjithçka për të hyrë te më të mëdhenjtë, një trajner shumë i mirë dhe një menaxher i shkëlqyer.

Më pëlqen fakti që Milani e ka konfirmuar dhe se ata nuk i kërkojnë atij gjithçka menjëherë: për të ndërtuar duhet kohë, por Pioli tashmë ka shënuar hapa të rëndësishëm”.

Për grupin e hekurt: “Unë nuk shoh një ndryshim të madh në grup, ata mund të luajnë të barabartë me të gjithë dhe të kalojnë. Pastaj do të shohim, nga raundi i dytë e tutje është pothuajse e pamundur të gjesh kundërshtarë të lehtë. Me siguri ata që i mbijetojnë këtij grupi do të kenë diçka më shumë se të tjerët”.

Milan, të njëjtat shanse si Juve, Inter dhe Atalantà: “Të njëjtat shanse për të bërë rrugën. Atalanta tani është e sigurt, Interi ka humbur lojtarë të rëndësishëm por është rindërtuar, Juve është mësuar me Kupën”.

A janë këto skuadra që do të luftojnë për Scudetto -n?: “Mendoj se mund të jetë koha e duhur për Milanin. Ka vazhdimësi, ndërsa të tjerët kanë humbur diçka: Juve nuk e ka më Ronaldon, Interit do t’i duhet të rishpërndajë golat pa Lukakun. Romelu është numri një, ai më kujton Adrianon më të mirë: forcën fizike, inteligjencën, shpejtësinë.

Një vit më parë Milani kaloi në epërsi pas ndeshjes së parë, pastaj Interi kaloi në epërsi dhe fitoi me meritë. Por Piolit iu desh të hiqte  dorë nga Ibra për një kohë të gjatë, Conte e kishte Lukakun gjithmonë. Sot Ibra është akoma atje dhe Giroud është bashkuar, mendoj dhe shpresoj se mund të arrijmë deri në fund”.

Ibra ishte gjithashtu vendimtar në ecurinë drejt Ligës së Kampionëve: “Në fushë ai peshon, e pamë atë me Lazion. Gol i lehtë, por ai ishte atje. Ai gjithashtu do të peshojë në Anfield, për shokët e tij të skuadrës dhe mbrojtësit e Liverpoolit: me dikë si ai nuk mund të shpërqendroheni, edhe nëse emri juaj është Van Dijk”.

Blerja e suksesshme Giroud: “Një figurë tjetër që peshon, si Ibra. Ai zgjodhi të vinte në Itali në moshën e tij, pavarësisht një karriere tashmë të suksesshme: është sinjali se dëshiron të ndikojë përsëri”.

Për Brahim Diaz: “Më pëlqen shumë, ai tashmë është pjekur shumë dhe ende do të jetë në gjendje të bëjë një rrugë të gjatë. Jam kurioz të shoh se si do t’i afrohet Liverpoolit: golat dhe asistet vlejnë, por personaliteti më shumë”.

Nëse e njihni Messias: “Jo, por unë i besoj Paolo -s (Maldini). Dhe pastaj dëgjova për historinë e tij të bukur, ajo më magjeps shumë. Jam i lumtur që ka një brazilian përsëri në Milano, është një traditë të vazhdosh. Së bashku kemi fituar diçka, apo jo?”.

Për lamtumirën e Donnarumma: “Ai bëri një zgjedhje personale dhe unë nuk do të hyj në këtë çështje, por mendoj se është një çështje profesionale: nuk mund të largohesh nga Milani vetëm sepse do të fitosh më shumë diku tjetër.

Ai është një nga portierët më të mirë në botë, ai sapo ka fituar Kampionatin Evropian dhe tani po synon Ligën e Kampionëve me PSG. Te Milani, megjithatë, janë Calabria dhe Tonali, në të ardhmen ata mund të jenë ato që Maldini, Costacurta, Gattuso dhe italianët e tjerë ishin për mua”.

Ju shënuat golin e fundit të Milanit në Ligën e Kampionëve, kush do të shënojë nesër? “Unë them Ibrahimovic. Ai nuk ka moshë, ashtu si Milani në Ligën e Kampionëve”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu