Sulmuesi i krahut, okazion nga Holanda! I ri, cilësor dhe me gola e asist

Milani, gjatë merkatos së ardhshme të transferimeve të verës, do të blejë një sulmues të ri krahu.

Djalli po kërkon një profil të përcaktuar mirë. Një lojtar me të majtën, i cili luan në të djathtë dhe që ka më shumë gola dhe më shumë asistime në këmbët e tij sesa Samu Castillejo.

Ish-lojtari i Málaga dhe Villarreal, në fakt, do të shitet në La Liga për rreth dhjetë milion euro dhe Milani, në atë zonë të fushës, dëshiron të rrisë nivelin e cilësisë me një lojtar që mund të kontribuojë më shumë në fazën sulmuese.

Sigurisht që ka shumë emra të ndjekur nga klubi. Njëri është Florian Thauvin, francezi i Olympique Marseille, i cili do të lirohet nga 1 korriku i ardhshëm.

Ai asitohet, ndër të tjera, nga Bruno Satin, i cili është i njëjti agjent me Mike Maignan, një portier i mundshëm i Milanit.

Pastaj ka disa alternativa prestigjioze, megjithëse më të shtrenjta, të tilla si Jonathan Ikoné (Lille) dhe Riccardo Orsolini (Bologna).

Kini kujdes, megjithatë, sepse në fund një emër që nuk është publikuar deri më tani mund të afrohet…

Ai është Chukwunonso Tristan ‘Noni’ Madueke, i lindur në 2002, anglez nga Londra me origjinë nigeriane.

Pasi u rrit në akademitë e të rinjve të Crystal Palace dhe më pas te Tottenham, ai u transferua te PSV Eindhoven në 2019.

Në Holandë, Madueke ka pasur vazhdimësi, besim dhe këtë sezon, deri më tani ai tashmë ka shënuar 9 gola dhe ka dhënë 8 asistime në 29 ndeshje të luajtura në kampionat, kupën kombëtare dhe Ligën e Evropës.

Madueke do të ishte një përshtatje perfekte për Milanin në tregun e transferimeve të verës 2021, pasi i përgjigjet saktësisht parametrave të lojtarëve që fondi i Elliott Management Corporation mbështet për të ardhmen e kuqezinjve.

I ri, i talentuar, me një rrogë të ulët dhe kosto të qëndrueshme. Në fakt, po flitet për një operacion prej rreth 18 milion euro, pavarësisht nga fakti se kontrata e Madueke me klubin Philips do të skadojë vetëm më 30 qershor 2024.

Në ndjekje të tij, përveç Milanit, edhe disa klube të tjera evropiane: në këtë rast, Leicester City, RB Leipzig dhe Lille.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu