Sulmi kuqezi, Milani mendon për zbulimin e Serie A! Mjaftojnë pak milionë euro

“Gjuetia” për zëvendës Ibrahimovic ka filluar. Pas lajmit për dëmtimin e ri të suedezit, Milani filloi të lëvizë në treg.

Një sulmues i ri do të duhet të mbërrijë në janar, një sulmues i parë me karakteristika specifike: udhëheqje dhe fizik, në mënyrë që të përpiqet të kompensojë mungesën e Ibra.

Tashmë ka shumë emra të raportuar nga media të ndryshme. Dhe gazeta Tuttosport sot shton një tjetër për tregun e transferimeve: Franco-Angolan M’Bala Nzola.

Një qendër sulmuesi i datëlindjes 1996 në përvojën e tij të parë në Serie A, me fanellën e Spezia të sapo ngjitur.

Lindur në Troyes, France, por me origjinë të qartë angoleze, Nzola ishte një intuitë e Virtus Francavilla. Klubi i Serie C e gjeti atë kur ishte një lojtar shumë i ri në radhët e Academica, në Portugali.

Rritja e tij në futbollin italian e çoi fillimisht në Carpi dhe më pas në Trapani, ku ai filloi të tregonte cilësitë e tij fizike dhe teknike. La Spezia e huazoi atë në janar 2020, si një goditje për ngjitjen në A.

Kontrata e tij me sicilianët kishte skaduar verën e kaluar dhe, pas disa javësh hezitim, Spezia zgjodhi ta nënshkruajë atë plotësisht (falas) me vullnetin e trajnerit Vincenzo Italiano.

Një zgjedhje e shpërblyer shumë nga performanca e Nzola. Francezi deri më tani ka shënuar 6 gola në tetë ndeshje të Serisë A, me një mesatare prej një goli në çdo 110 minuta të luajtur. Zyrtarisht është zbulimi i këtij sezoni.

Milani e ndjek nga afër. Një lojtar i sigurt, fizikisht i fortë dhe me një sens të shkëlqyer të golit mund të jetë i dobishëm. Kostoja e mundshme e operacionit do të ishte gjithashtu e ulët: La Spezia mund ta privojë veten nga Nzola për një maksimum prej 10 milion eurosh.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu