STUDIMI: CIES “zbardh” renditjen finale të Serie A, Milani e mbyll i dyti

Pas kaq shumë vitesh hegjemonie, madje të mërzitshme për sa i përket spektaklit të futbollit, Juventusi më në fund ka një sezon më të gjallë dhe më të luftuar në krye të renditjes.

Lufta për titullin për momentin duket se është e kufizuar në një derbi milanez, me Interin që kryeson me 50 pikë dhe Milan që ndjek vetëm me 1 pikë distancë.

Risultato immagini per milan

Gjithçka është ende në diskutim, si dhe përfshirja e mundshme e një konkurrenti të tretë në javët e ardhshme. Por ndërkohë, CIES (Observatori i Historisë dhe Statistikave të Futbollit) ka publikuar projeksionin e renditjes së Serisë A në fund të kampionatit 2020-2021.

Observatori Evropian i numrave dhe statistikave të futbollit ka krijuar një lloj algoritmi për të llogaritur projeksionin e pikëve dhe renditjen në fund të kampionatit aktual.

Risultato immagini per milan

Ky algoritëm merr parasysh jo vetëm pikët e fituara deri më tani nga 20 skuadrat e Serie A dhe performancën midis ndeshjeve brenda dhe jashtë vendit.

Elementë të tillë si gjuajtjet në portë, mundësitë e shënimit të krijuara dhe të pësuara, posedimi i topit në zona të ndryshme të fushës dhe pasimet e bëra gjithashtu po shqyrtohen.

Shkurtimisht, në algoritmin e CIES merren parasysh të gjitha detajet. Rezultati, megjithatë, nuk mund të kënaqë tifozët e Milanit, pasi projeksioni përfundimtar do të shpërblente rivalët e Interit.

Klasifikimi hipotetik parashikon ekipin e Contes kampion Italie, me 81 pikë, ndërsa Milani duhet të kënaqet me vendin e dytë, me një hipotezë prej 79 pikëve të fundit.

Juventus (78 pikë) dhe Napoli (76) gjithashtu duhet të shkojnë në Ligën e Kampionëve.

Roma dhe Atalanta do të binin në zonën e Europa League, ndërsa Lazio do të “kënaqej” me vendin e shtatë dhe kualifikimin në Konference League të sapo formuar.

Risultato immagini per milan inter

Parashikimet në zonën e rënies janë shumë të sigurta: algoritmi hedh poshtë Parma, Cagliari dhe Crotone, të destinuar të shkëputen nga grupi i rivalëve (Torino i katërt nga poshtë në +11 nga rënia).

Padyshim që këto janë parashikime eterike për të thënë të paktën dhe të gjitha për t’u konfirmuar. Kampionati është ende i gjatë dhe gjithçka mund të ndodhë, për të mirë ose për të keq.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu