STATISTIKAT: Rebic si Carlos Bacca! “Viktima” mbetet Torino

Ndër protagonistët e ndeshjes së djeshme midis Torinos dhe Milanit, të fituar 7-0 nga kuqezinjtë, sigurisht që është Ante Rebic.

Sulmuesi kroat i lindur në vitin 1993 shkatërroi mbrojtjen granata në pjesën e dytë, madje shënoi një hat-trick brenda 12 minutash.

Një ndeshje e shkëlqyer për kroatin, i cili si zakonisht performon në mënyrën më të mirë në fazën e dytë.

Gjithashtu vitin e kaluar, në sezonin e tij të parë te  Milan, Rebic ishte vendimtar nga janari e tutje nën tingujt e golave ​​vendimtar.

Këtë vit kroati shënoi para Krishtlindjeve, kundër Lazios, dhe më pas shënoi dhjetë gola në vitin e ri, duke përfshirë treshen e mbrëmshme në Olimpico të Torinos.

Për Milanin ky është hat-trick i parë i sezonit nga një lojtar.

Në realitet, për sa i përket Serie A, Milan nuk kishte parë një futbollist të vetin duke shënuar tre gola në të njëjtën ndeshje për një kohë shumë të gjatë. Hera e fundit ishte në sezonin 2016-2017, në javën e parë të këtij kampionati.

Ndodh që viktima ishte gjithmonë Torino, edhe nëse në atë rast ndeshja përfundoi me një rezultat shumë më të ekuilibruar. Më 22 gusht 2016, kuqezinjtë fituan 3-2 në San Siro kundër granatave. Protagonisti i madh i ndeshjes ishte kolumbiani Carlos Baça.

Hat-trick i jashtëzakonshëm për sulmuesin aktual të Villarreal, i cili filloi sezonin e tij të dytë në Milano me një goditje të fortë.

Së pari një goditje me kokë zhytjeje, pastaj një e majtë nga disa metra dhe në fund një penallti e kthyer në mënyrë të ftohtë në gol.

Për vite, prandaj, Baça ishte sulmuesi i fundit i Milanit që shënoi një hat-trick gjatë një ndeshje në Serie A.

Një rekord që iu mor dje nga Rebic, përsëri kundër ekipit granata.

Në realitet, një tjetër kuqezi kishte bërë një hat-trick në kohët e fundit: André Silva në 2017, Austria-Milan 1-5. Por ishte grupi i Ligës së Evropës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu