Statistikat e frikshme të Kessie këtë sezon! Mesfushori i Milanit mund të gjithë

Mes protagonistëve të sezonit të Milanit është padiskutim Franck Kessie, një shkëmb i vërtetë, gjithmonë i gatshëm për të luftuar për fanellën kuqezi.

“Il presidente” ishte në mënyrë të pashmangshme lojtari kryesor i Milanit.

Jo më kot ishte edhe ai që u shpall Njeriu i Ndeshjes në sfidën e fundit të kampionatit që vulosi rikthimin në Champions pas 7 vitesh.

Kessie e tërhoqi Milanin e tij drejt objektivit përfundimtar: kualifikimin për në Champions League. Ai ishte i çmuar si në fazën mbrojtëse dhe sulmuese (13 golat e shënuar flasin vetë)

Ndoshta një nga mesfushorët më të vlefshëm në të gjithë Evropën. Nuk është rastësi që shumë klube të mëdha ia kanë vënë sytë, por Milani është i gatshëm ta armatosë atë me një rinovim të konsiderueshëm të kontratës.

Për të kuptuar se sa vendimtar ka qenë Franck Kessie këtë sezon, ne vetëm duhet të shohim statistikat e publikuara nga MilanData në Tëitter.

Futbollisti i Bregut të Fildishtë renditet i pari në renditjen e mesfushorëve të Serie A për disa statistika të rëndësishme.

MilanData ka raportuar disa statistika të veçanta në lidhje me Franck Kessie, dhe të cilat, siç thamë, e kurorëzojnë atë të parin në renditjen e mesfushorëve të Serisë A 2020/2021.

Në fakt, Presidenti është mesfushori që ka shënuar më shumë gola këtë sezon: 13.

Ai është gjithashtu ai që ka shënuar përqindjen më të lartë të pasimeve të suksesshme të gjata: 92.7%.

Dhe së fundmi ai është gjithashtu mesfushori i parë për pasime të bllokuara dhe përpjekje për goditje.

Nuk është rastësi që vlera e saj në treg është rritur në rreth 60 milion euro në muajt e fundit.

Rinovimi i kontratës së tij është një përparësi absolute për Milanin. Me Ligën e Kampionëve të pushtuar, Ivoriani më në fund do të jetë në gjendje të tregojë edhe në Evropën e madhe dhe të mbledhë statistika edhe më prestigjioze…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu