STATISTIKAT E DERBIT: Luhet sfida 173 në Serie A! Bilance, gola dhe pikavarazhi

Derbi i nesërm midis Inter dhe Milan do të jetë ai numër 173, duke marrë parasysh vetëm përplasjet midis dy klubeve në Serie A.

Një numërim që jeton në momente, periudha në të cilat dominojnë sukseset zikaltër dhe të tjera në të cilat kuqezinjtë kanë fituar.

Dhe kjo në përgjithësi, pavarësisht avantazhit të Interit për sa i përket suksesit, tregon për një ekuilibër të përgjithshëm të rezultateve.

Në 172 ndeshjet e tyre, Interi në fakt ka fituar 66 herë. Nga ana tjetër, 51 janë fitoret e Milanit. 55 sfida kanë përfunduar në barazim.

Një pilulë tjetër statistikore: Interi nga përplasjet me Milan ka marrë 253 pikë në përgjithësi, ndërsa kuqezinjtë 208 pikë  kundër Interit.

Nga sezoni 2016-2017, derbi i Madonnina në Serie A tregon për 5 fitore të Interit, 3 barazime, 17 gola të shënuar nga zikaltërit dhe 10 nga kuqezinjtë.

Me pak fjalë, pa dalluar faktorin shtëpi ose jashtë, Interi mburret me një seri prej 8 derbesh radhazi pa humbje.

Suksesi më i fundit i Djallit daton në 2015-2016, 3-0 në javën e 22-të: Alex në 35 ‘, Bacca në 73’ dhe Niang në 77 ‘.

Por seria e zikaltërve nuk ndalet këtu …

Si pritës, Interi nuk humbet në një derbi që nga 2010-2011 (0-1, Ibrahimovic me një penallti në 5′).

Pas kësaj, 6 fitore, 3 barazime, 17 gola të shënuar dhe 9 të  pësuar.

1-0 rezulton të jetë rezultati më i përsëritur i kësaj periudhe me 3 ndeshjet e saj: 2013-2014, 2015-2016, 2018-2019.

Në historinë e derbit në Serie A Inter-Milan, zikaltëirt kanë shënuar një seri më të gjatë rezultatesh pozitive vetëm në një rast.

Midis viteve 1929-1930 dhe 1938-1939, 10 të tilla: 6 suksese dhe 4 barazime me 18 gola të shënuar dhe 8 gola të pësuar.

Përkundër 86 ndeshjeve të luajtura tashmë, për herë të parë ndeshja do të zhvillohet në javën e katërt.

Në të vërtetë ka dy precedentë në këtë raund të veçantë të kampionatit.

Sidoqoftë, të dy kanë Djallin si ekipin mikpritës. Në 1936-1937 ishte 1-1 (Bisigato dhe Capra). Vitin e kaluar, në 2019-2020, 0-1 (Brozovic dhe Lukaku).

Mbyllja me renditjen e përhershme të Serisë A me një vit kalendarik.

Milani ka 1,399 ndeshje të fituara në Serie A deri më sot.

BILANCI ME INTERIN PRITËS  (SERIA A)

86 ndeshje të luajtura

33 fitore Inter

30 barazime

23 fitore Milan

127 gola të shënuar nga Interi

113 gola të shënuara nga Milani

SFIDA E PARË ME INTERIN PRITËS (Serie A)

Inter-Milan 2-0, java 23, sezoni 1929/1930

SFIDA E FUNDIT ME INTERIN PRITËS (Serie A)

Inter-Milan 4-2, java 23, sezoni 2019/2020

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu