Stankovic dhe përqafimet me ultrasit e Interit: UEFA, gjithçka në rregull për protokollin anti covid?

Natën e kaluar, pas konferencës për shtyp dhe shëtitjes në barin e San Siro, Crvena Zvezda shkoi në hotelin Sheraton në Milano, vendi i grumbullimit dhe akomodimit të tyre dhe jashtë, duke i pritur, ishte një delegacion i madh i tifozerisë së Inter, i cili i bëri homazhe ish-mesfushorit dhe tani trajner i serbëve, Dejan Stankovic.

Kur autobusi arriti në hotel, ultrasit ndezën pishtarë, kënduan kore dhe shfaqën banderola për të nderuar Stankovic i cili, siç mund të shihet nga videot në rrjetet sociale, zbriti nga autobusi për të përshëndetur ish-tifozët e tij.

Problemi është se ai e bëri këtë pa asnjë lloj pajisje mbrojtëse personale që nuk ishte veshur as nga disa tifozë të pranishëm.

Duke marrë parasysh që Stankovic ka qenë në kontakt me disa prej tyre për disa minuta pa maskë, dyshimi lind spontanisht: si është e mundur që një trajner të shkelë flluskën në të cilën UEFA bën që skuadrat e përfshira në garat e saj të qëndrojnë, duke braktisur autobusin dhe grupin e ekipit, për të përshëndetur – në mënyrë legjitime – ish-tifozët e tij pa mbrojtje anti-covid dhe pastaj të shkojë në stol sonte?

Një maskë ndoshta do të ishte e mjaftueshme për të mos ngritur këto pyetje edhe sepse nuk ka të bëjë me kontakte midis njerëzve të zakonshëm, por midis anëtarëve të cilët duhet t’u nënshtrohen protokolleve të sakta për të mbrojtur jo vetëm veten e tyre, por edhe kundërshtarët e tyre dhe kjo nuk është e vërtetë vetëm brenda UEFA, por edhe FIGC.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu