Stadiumi i ri 1.2 miliardë euro, fiksohet data dhe objektivi i Milanit!

Milan dhe Inter shpresojnë që 2021 të jetë viti i përshpejtimit përfundimtar për projektin e stadiumit. Klubet po vënë bast shumë mbi të për t’u rikthyer në nivele të mëdha.

Siç shpjegohet nga La Repubblica, qëllimi është të përurohet objektin e ri sportiv deri në verën e vitit 2025, të paktën 6 muaj para 6 shkurtit 2026 kur është planifikuar inaugurimi i Lojërave Olimpike Dimërore.

Klubet presin që në shkurt të marrin “ok” në lidhje me interesin publik të operacionit. Pastaj procesi përfshin fillimin e projektit përfundimtar midis të dyve në vazhdim, Katedralen e Populous ose Unazën e Milanos nga Cmr-Sportium.

Pastaj do të jetë kalimi në Rajon nga konferenca e shërbimeve dhe miratimi përfundimtar i Këshillit të Qytetit.

Ky hap i fundit ndoshta do të ndodhë pas zgjedhjeve, të cilat duhet të jenë midis majit dhe shtatorit.

Nëse gjithçka shkon normalisht, procesi nuk do të përfundojë para vjeshtës 2021 dhe nuk përjashtohet që të presim fillimin e vitit 2022 për punimet.

Stadiumi i ri duhet t’i garantojë Milan dhe Inter rreth 200 milion euro të ardhura në vit.

Përveç objektit sportiv, afërsisht 1.2 miliard investime përfshijnë gjithashtu një zonë tregtare që do të bëjë që të ardhurat e klubit të rriten.

Stadiumi historik San Siro do të rinovohet dhe do të përdoret për aktivitete të tjera. Komuna e Milanos pritet të mbledhë rreth 2 milion euro në vit për koncesionin 99-vjeçar të zonës së “San Siro”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu