Stadiumet me 50%, kush humbet më shumë? Milan, Juve dhe Inter janë më të prekurit! Ndeshjet e mëdha…

Seria A do të rifillojë me publikun në stadiume. Jo 100% siç kërkohet nga Lega Serie A dhe as 75% siç kërkohet nga nënsekretarja me kompetenca për Sportin, Valentina Vezzali, por “vetëm” me 50% dhe, padyshim, me përdorimin e Green Pass tani të famshëm.

Por çfarë do të thotë kjo përqindje në bilanc? Dhe a ndikon në të gjitha klubet në të njëjtën mënyrë? Përgjigja është padyshim jo, por nëse për disa klube perspektivat e mbledhjes janë pothuajse të konfirmuara në krahasim me të kaluarën, për të tjerët ato pothuajse përgjysmohen.

Sezoni i fundit që mund të konsiderohet është domosdoshmërisht sezoni 2018/19 që nga sezoni i fundit i luajtur plotësisht përpara shpërthimit të pandemisë.

Të dhënat nga Repubblica për disa klube kishin treguar rritje në fillim të sezonit 2019/20, i cili përfundoi në mars, por gjithsesi japin një ide të mirë se çfarë mund të sjellë kjo ulje sot.

Këtu janë klubet e Serie A dhe të dhënat mbi kapacitetin aktual të impiantit të kombinuara me mesataren sezonale të spektatorëve dhe të vendosura sipas numrit më të madh i spektatorëve të pranishëm.

Inter 78 275 / 61 419
Milan 78 275 / 54 667
Juventus 41 507 / 39 244
Roma 70 634 / 38 622
Lazio 70 634 / 37 191
Fiorentina 43 147 / 31 135
Napoli 54 726 / 29 003
Genoa 36 599 / 21 632
Torino 28 177 / 21 385
Bolongna 36 462 / 21 237
Udinese 25 144 / 20 315
Sampdoria 36 599 / 20 264
Atalanta 22 512 / 18 903
Sassuolo 21 525 / 18 903
Cagliari 16 416 / 15 399
Empoli 16 800 / 9 506

Goditja më e madhe – Për madhësinë e numrave dhe gjithashtu për koston mesatare të biletave, klubet më të prekura janë padyshim Interi, Milani dhe Juventusi me zikaltërit që do të humbasin (duke ndjekur mesataren) të paktën 22 281 bileta, me kuqezinjtë të cilët do të shënojnë një -15 529 dhe bardhezinjtë në -18 490.

Numra të rëndësishëm negativë shënohen gjithashtu nga Atalanta, Sassuolo dhe Cagliari të cilët shpesh, me sisteme më të vogla kapaciteti, arrijnë 90% të kapacitetit. Ata që, nga ana tjetër, do të jenë në gjendje t’i afrohen “normalitetit” janë Roma, Lazio dhe Napoli, mesatarja sezonale e të cilave është afër vlerës së 50% të kapacitetit të impianteve.

Sidoqoftë, një ulje prej 50% nuk ​​ndikon vetëm në mesataret sezonale të cilat përdoren për statistikat, por që nuk marrin parasysh lojërat që, historikisht, sjellin fitime më të mëdha dhe që janë ato që bëjnë të njëjtat mesatare të kërcejnë lart.

Janë ndeshjet e mëdha (dhe nuk është rastësi që rekordet e mbledhjeve të fundit janë përmirësuar vit pas viti para-Covid) ato që mbushin stadiumet në 100%, ato që sjellin vlerën e biletave në maksimumin e sezonit dhe që tërheqin sponsorë dhe të ardhura shtesë.

Kryesisht është për ato gara që klubet shtyjnë përsëri që të kenë 100% deri në vjeshtë. Beteja për tifozët, ose për të ardhurat nga ata, sapo ka filluar…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu