SPORTMEDIASET | UEFA e tërbuar me dy arbitrat e Milan-Atletico: po vjen një dënim shembullor

Ende zemëron dhe ngjall diskutime pafund gjyqkimi të martën në mbrëmje në Ligën e Kampionëve, kur Milani humbi pa meritë ndeshjen kundër Atletico Madrid. Në veçanti, arbitri i turkut Cakir ka krijuar polemika pafund, me te drejte!

Shumë protesta dhe demonstrata kundër këtij drejtimi, të cilat dukshëm shtrembëruan rezultatin përfundimtar të ndeshjes. Lajmi i sotëm është se UEFA, organi më i lartë i futbollit evropian, do të ishte pajtuar me kritikat e Milanit, duke pranuar gabimet e ekipit të gjyqtarëve…

Por jo vetëm kaq: siç pretendon Sportmediaset, një ndëshkim shembullor po vjen nga Nioni.

Si në lidhje me Cakir ashtu edhe për bashkatdhetarin e tij Bitigen, i cili të martën në San Siro u caktua si përgjegjës për VAR. Gabimet e tyre nuk kanë kaluar pa u vënë re.

Sipas informacioneve të fundit, UEFA është gati të pezullojë Cakir dhe Bitigen nga ndeshjet ndërkombëtare për ca kohë.

Dy gjyqtarët turq do të ndëshkohen me ndalesë në ndeshjet e Champions, Europa League dhe Conference League, por jo vetëm: ata gjithashtu duhet të qëndrojnë jashte edhe në ndeshjet e ardhshme të kualifueseve te botërororit Katar 2022.

Një dëm i dukshmëm dhe gjithashtu ekonomik për dy bilbilët turq, të cilët do të duhet të heqin dorë nga fitimet qe paguhen nga UEFA për gjyqtarët e caktuar.

Një hakmarrje e vogël për tifozët dhe për klubin Milan, duke pasur parasysh se gabimet e Cakir kane indinjuar drejtuesit kuqezi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu