Sportmediaset – “Donnarumma-Juventus, gjithçka në duart e Cristiano Ronaldo! Prapaskena”

Ndërsa Zlatan Ibrahimovic sapo ka rinovuar, duke zgjedhur në mënyrë efektive të përfundojë karrierën e tij me fanellën e Milanit, ka ende pritje për të kuptuar se cili do të jetë fati i Gianluigi Donnarumma. Situata e portierit mbetet e ndërlikuar dhe plot dyshime…

Lojtari  i datëlindjes 1999 është i pavendosur nëse do të pranojë ofertën zyrtare dërguar tij nga Paolo Maldini për rinovim.

Mg Milano 21/04/2021 – campionato di calcio serie A / Milan-Sassuolo / foto Matteo Gribaudi/Image Sport nella foto: Gianluigi Donnarumma

Milani ka shkuar në rreth 8 milion euro neto në sezon (duke përfshirë bonuse) për ta mbajtur atë të për një kohë të gjatë. Por Donnarumma, kontrata e të cilit do të skadojë më 30 qershor, është shtyrë nga agjenti Mino Raiola të shikojë përreth.

Për momentin, asnjë propozim konkret nuk ka mbërritur nga klube të tjera për të siguruar Donnarumma pa ndonjë kosto.

Por Raiola do t’ua kishte bërë të qartë bashkëbiseduesve të tij se ai ishte i gatshëm t’i gjente atij një ekip të ri dhe një pagë të denjë për vlerën e tij.

Midis klubeve të pranueshme ekziston edhe Juventusi.

Klubi bardhezi është tërhequr prej vitesh nga ideja për të rrëmbyer Gigio nga rivalët e drejtpërdrejtë dhe për ta bërë atë trashëgimtarin e caktuar të Gigi Buffon.

Siç u përmend, tani për tani ende nuk flitet për propozime të vërteta, por thashethemet e fundit duken interesante.

Sipas raporteve nga ekipi editorial i Sportmediaset pak më parë, Juventusi ka filluar të shqyrtojë seriozisht opsionin Donnarumma.

Ideja e afrimit të portierit pa asnjë kosto është magjepsëse, por nuk mund të harrohet operacioni i shtrenjtë në përgjithësi…

Në fakt, Juve, si dhe çdo blerës tjetër i mundshëm, duhet të marrin parasysh një ofertë për angazhimin e Gigio (po flasim për 10-12 milion euro neto) dhe komisionet e zakonshme jo shumë të lehta për t’i dhënë prokurorit Raiola.

Një praktikë që do t’i kushtonte shumë bardhezinjve dhe kujtdo.

Kjo është arsyeja pse mënyra e vetme për të qenë në gjendje të marrë një kthesë të fortë ndaj Donnarumma për Juventus është përmes Cristiano Ronaldo.

31 milion neto që kampioni portugez merr çdo sezon fillon të peshojë në një mënyrë vdekjeprurëse në një buxhet të goditur në mënyrë të pashmangshme nga kriza pandemike.

Prandaj thuhet se vetëm me largimin e CR7 gjatë seancës tjetër të verës, Juventusi do të kishte mundësinë të revolucionarizojë skuadrën e saj dhe ta bëjë atë më konkurrues.

Në mesin e drejtuesve ekziston ideja për një qendër sulmues të fortë dhe një portier të mundshëm si Donnarumma.

E ardhmja e Gigio te Juventus do të varet nga fatet dhe vendimet e Ronaldos. Edhe pse për momentin duket e vështirë për çdo klub të huaj të marrë maksimumin e pagës së sulmuesit portugez.

Ndërkohë, Milan po mbrohet: Sportmediaset, Gazzetta dhe në Francë shkruajnë se është bllokuar portieri i Lille, Mike Maignan të Lille, për sezonin tjetër.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu