Sportmediaset: “Donnarumma gati të pranojë ofertën kuqezi me një kusht…”

Milan do të kthehet për të negociuar rinovimin e Gianluigi Donnarumma vetëm në fund të sezonit, tha Paolo Maldini. Prandaj, kohët për të pasur një zgjidhje përfundimtare zgjaten më tej…

Java e fudnit e Serisë A 2020/2021 është planifikuar për 23 maj, kur skuadra kuqezi do të përballet me Atalanta në Bergamo në një ndeshje që mund të jetë vendimtare për kualifikimin në Ligën e Kampionëve të ardhshme.

Aksesi në këtë garë është thelbësor për klubin, i cili do të kishte më shumë burime si për të rregulluar buxhetin ashtu edhe për tregun e transferimeve.

Dhe kjo mund të ketë një ndikim në rinovimin e kontratës gjithashtu.

Sot Sportmediaset shpjegon se Donnarumma dëshiron të qëndrojë në Milano dhe është i gatshëm të pranojë ofertën prej 8 milion eurosh neto, por vetëm deri në vitin 2023.

Portieri nga Campania dëshiron të shkojë në Kampionatin Evropian me qetësinë më të madhe të mundshme dhe për këtë arsye synon të mbyllë rinovimin para fillimit të konkursit, gjithashtu për të shmangur mosmarrëveshjet.

Zgjidhja mund të jetë ajo e një zgjatje dy-vjeçare, në mënyrë që Milani të mos humbasë një element të vlerës së Gigio në një transferim falas.

Padyshim që ky lloj rinovimi i shkurtër nuk do ta mbronte klubin nga një lamtumirë e mundshme në të ardhmen.

Sidoqoftë, një kontratë deri në vitin 2023 do të lejonte që klubi i Milanit të fitonte para nëse Donnarumma do të largohej në fund të sezonit të ardhshëm.

Një lamtumirë falas do të rëndonte si një gur mbi portierin nga Campania, veçanërisht nëse ai do të nënshkruante për Juventusin.

Kritikat do të ishin të shumta dhe mund të ndikojnë tek ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu