Sportitalia – Milan, dy “Azzurri” në shënjestrën e Maldini-t dhe Massara-s

Këto janë ditë të vrullshme në selinë e kuqezinjve.

Shumë emra në fletoret e drejtuesve, të cilët kërkojnë profilet më të përshtatshme për t’i dhënë si përforcime Stefano Pioli.

Sigurisht prioriteti është reparti ofensiv, në mënyrë që të marrë fuqizimet e duhura për një sezon të ngarkuar ku sivjet do të luhet edhe në Champions League.  

Pasi thuajse ka marrë Giroud nga Chelsea (pritet të enjten në mbrëmje, të premten vizitat), Milani ka ende kanë nevojë për një playmaker, një anësor të djathtë dhe një të majtë.

Me situatën e pasigurt të Rafael Leao, dhe largimin pothuajse të sigurt të Jens Petter Hauge, Milani vlerëson një goditje edhe në atë zonë të fushës.

Nga Sportitalia filtrojnë dy emra shumë të rëndësishëm që Maldini dhe Massara do të monitoronin.

Këta janë dy lojtarë të kombëtares italiane, të kthyer nga fitorja e bukur e Kampionatit Evropian.

Së pari, për krahun e djathtë rikthehet ideja Domenico Berardi. Ai nuk është një emër i ri për mjedisin kuqezi, por me përfundimin e Kampionatit Evropian, Maldini tani mund të përpiqet të hapë një negociatë konkrete për të.

Profili i tij, sipas të njëjtit burim, vlerësohet shumë nga Stefano Pioli, i cili do ta shihte atë në mënyrë të përsosur në 4-2-3-1, djathtas.

Lojtari në pronësi të Sassuolo, pas Kampionatit Evropian të luajtur, është gati për hapin e madh në cilësi, por është e qartë se do të ketë një dialog shumë delikat me klubin neroverde.

Sipas Sassuolo, vlera e tregut të Berardi është rreth 30-40 milion euro; një pengesë e madhe për Milanin i cili do të duhet të gjejë kompromisin e duhur nëse dëshiron.

Sportitalia shton se Milani po monitoron gjithashtu situatën e Lorenzo Insigne.

Sigurisht që po flasim për një lojtar 30-vjeçar që nuk ka shumë të bëjë me politikën e blerjes së Elliott.

Por siç është demonstruar tashmë me Giroud, Milani mund të synojë në përzierjen e përvojës dhe rinisë për të aspiruar për qëllime të mëdha.

Insigne, për skuadrën kuqezi, mund të përfaqësojë një shartim për krahun e majtë dhe për rolin e mesfushorit sulmues: dy fusha në të cilat Milani ka nevojë të forcohet.

Lorenzo, duke pasur parasysh kontratën që skadon në 2022, ngacmon dëshirat e Maldini dhe Massara, por ai është gjithashtu shumë i lakmuar në Angli dhe Francë.

Siç shkruan Corriere dello Sport në edicionin e tij të sotëm, ende nuk ka asnjë shenjë rinovimi me Napolin.

De Laurentiis do të donte të zgjaste kontratën për një shumë të reduktuar, por Insigne thjesht nuk dëshiron t’ia dijë.

Deri më tani, nuk ka asnjë takim të planifikuar për rinovimin e anësorit me Napolin. Një faktor që nuk zbulon aspak pozitivitet. Milani është në dritare për të vëzhguar!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu