SPORTIALIA | Milan-Porto po negociojnë për një kompromis merkatoje!

Milani dëshiron të mbyllë merkaton me një goditje të fundit. Florenzi është zyrtarizuar dhe i radhës do të jetë Pellegri, ndërsa sot janë ndërmarrë hapa të rëndësishëm për kthimin e Bakayoko.

Sidoqoftë, diçka ende mungon… Paolo Maldini dëshiron t’i japë një goditje Stefano Piolit deri më 31 gusht.

Identifikimi është ai i një fantazisti i cili gjithashtu di të luajë në korsitë e jashtme. Një lloj xholi ofensiv që i jep më shumë zgjidhje manovrës.

Një nga emrat më të nxehtë në këtë kuptim duket të jetë ai i meksikanit Jezus Corona.

Klasa e vitit ’93 mund të largohet nga Porto në javët e fundit të tregut të transferimeve, duke qenë se kontrata e tij do të skadojë në qershorin e ardhshëm dhe nuk ka ndërmend ta rinovojë atë.

Prandaj Corona është një pistë që çuditërisht është bërë konkrete në orët e fundit.

Milan dhe Porto kanë biseduar shpesh këto ditë, për të vlerësuar realizueshmërinë reale të operacionit.

Një gjë tashmë është e sigurt: meksikani do të ishte i lumtur të transferohej në Serie A.

Sipas përditësimeve të Sportitalia, vlerësimi që Porto i bën Corona është rreth 15 milionë euro.

Një shifër që nuk është shumë e lartë, por që Milani nuk duket se është e gatshme të shpenzojë menjëherë, veçanërisht duke pasur parasysh situatën kontraktuale të lojtarit.

Këtu është një zgjidhje e mundshme e minutës së fundit. Corona mund të rinovojë kontratën e tij për një vit tjetër, deri në qershor 2023. Në këtë mënyrë, Porto do t’i jepte leje huazimit me të drejtën ose detyrimin e blerjes në favor të Milanit.

Një lloj kompromisi i dyfishtë që do të ishte i përshtatshëm për të gjitha palët e përfshira.

Milani përpiqet dhe shpreson të arrijë një marrëveshje brenda shtatë ditëve. Corona në tabelën taktike të shahut të Pioli mund të zinte lehtësisht të tre rolet pas sulmuesit, veçanërisht në korsitë anësore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu