“Sot kuptuam se çfarë do të thotë shiriti dhe fjala kapiten! Kjaer nuk ishte robot, por njeri…”

“Ndërhyrja e Kjaer ishte tepër e rëndësishme” Beppe Marotta, drejtori i Interit, komenton kështu momentin dramatik që në fund u bë një lajm i gëzuar dhe lumtur pasi Eriksen pa vdekjen me sy…

Por, përgëzimet për Kjaer nuk u ndalën. Pasi Barella postoi foton e tij dhe shkruajti “përtej rivalitetit”, Luca Marchegiani, i cili foli për Sky Sport 24, komentoi:

“Kjaer ishte një gjigant në menaxhimin e situatës, të vështirë dhe shumë emocionale.

Është e lehtë të flasësh për të më vonë kur, falë Zotit, gjërat shkuan mirë, por aty për aty, gjetja e ndjeshmërisë dhe qëndrimit të duhur që nuk tradhtonte dëshpërimin nuk ishte e lehtë.

Kjo sjellje ndihmoi mjedisin për të kryer të gjitha operacionet në mënyrën më të mirë të mundshme, duhet qëndrueshmëri dhe qartësi në ato situata”.

Edhe Paolo Condo ka duartrokitur Kjaer: “Ka fjalë që ne përdorim pa menduar, njëra prej tyre është” Kapiten.

Simon Kjaer ishte një kapiten i mrekullueshëm sonte. Ai kishte ftohtësinë të ndërhynte menjëherë dhe të nxirrte gjuhën nga goja e Eriksen kur ndodhën gjëra të tilla.

Kjo ndoshta i shpëtoi jetën. Ai ishte i ftohtë kur do të kishte qenë normale për panik. Ai ishte i ndjeshëm kur ftoi shokët e tij të skuadrës për ta mbrojtur dhe për të mos u bërë një shfaqje.

Ai ishte njeri kur shkoi të ngushëllonte dhe t’i jepte fjalë zemre gruas së Eriksen. Dhe pasi që këto gjëra nuk janë bërë nga një robot, por janë bërë nga një njeri që përfundimisht u rrëzua dhe u zëvendësua.

Unë jam mirënjohës për të gjitha gjërat që ai bëri, por edhe për këtë të fundit, për të na kujtuar se këto janë gjëra të njerëzve, jo robotëve. Dhe kjo është e jashtëzakonshme”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu