“Sot ai është si Bruno Fernandes për Man United! Nuk e prisja kurrë… Pioli? Gaboi vetëm në një gjë dhe ndoshta e ka kuptuar”

Milani merr humbjen e dytë në Champions edhe pse skuadra e Piolit dominoi gjysmën e parë të lojës duke krijuar disa shënime dhe duke gjetur avantazhin me një diagonale nga Leao në 20 ‘.

Në 29 ’të verdhë të dyfishtë për Kessié dhe kuqezinjtë mbeten mne dhjetë.

Aty filloi një ndeshje tjetër: në pjesën e dytë është një rrethim nga skuadra e Simeones që arrin të barazojë me Griezmann vetëm pak minuta nga fundi.

Suarez e vendos sfidën në minutën e 97 -të. Rossonerët në zero pikë, Atletico rritet në 4.

Paolo Di Canio komentoi për Sky Sport 24 për performancën e Milanit pas ndeshjes së luajtur kundër Atletico: “Milani duhet të marrë një shembull nga këto ndeshje, për të konfirmuar dhe stabilizuar veten me një status të nivelit të lartë.

Më erdhi keq, sepse deri në minutën nëntëdhjetë e tre luajti një lojë të mrekullueshme.

Është një hap i mëtejshëm përpara për t’u bërë edhe më shumë një ekip.

Luajti mirë kur ishte 11 kundër 11, bëri mjaft mirë menjëherë pasi Kessié u përjashtua, por më pas në mënyrë të pashmangshme iu desh të tërhiqej.

Është e qartë se Lemar e shtyn topin me parakrahun drejt krahut të Kalulu gjatë penalltisë. Detajet mungojnë, madje Pioli me siguri do të përmirësohet në disa gjëra, por mbase a nuk ishte koha të aktivizonte Giroud aq shpejt?

Leao dhe Brahim Diaz dolën në të njëjtën kohë, dy lojtarë që mund të mbanin topin individualisht dhe të sulmonin thellësinë.

Nuk është një akuzë kundër Piolit, por unë mendoj se ai do të mendojë për shumë gjëra. Ai duhet ta përdorë këtë grup për tu përmirësuar.

Të dalësh i treti do të thotë të kalosh në kupën tjetër ku Milani do të ishte një nga pretendentët për të fituar!”.

Në fund, Di Canio ndalet te Brahim Diaz dhe guxon me krahasimin e tij: “Ndoshta do t’iu duket e ekzagjeruar por nuk po bëj krahasim… Brahim Diaz për Milanin sot është si Bruno Fernandes për Manchester United. Ju shpjegojn në detaje: vjet Diaz luante 20-30 metrat e fundit dhe më pas shuhej, kurse sot vrapon në 50-60 metra madje dhe kur niset nuk kapet më.

Mban me forcë, grintë dhe personalitet topin, di të zgjedhë shpesh se çfarë të bëjë, kërkon topin edhe i mbuluar nga dy lojtarë dhe madje është i qetë kur jep pasimin vendimtar, sepse ajo që bëri te goli i Leaos është fantastike. Desh humbet topin, e rifiton, kthehet dhe pason aty ku duhet.

Më pas Leao e qan golin duke goditur nga vendi. Ato diagonale gjithmonë përfundojnë në rrjetë.

Më pëlqen jashtë mase Diaz këtë sezon. Ai tani po bëhet total, pikërisht si Bruno Fernandes, që ndryshe nga Diaz di të godasë edhe topat inaktivë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu