SOS “San Siro”, Milani luan si i dembelosur…! Shifrat flasin qartë

Pesë nga gjashtë, ku gjashtë është numri i përgjithshëm i humbjeve në këtë kampionat dhe pesë është vendi ku ato janë regjistruar: “San Siro”.

Fitorja ndaj Genoa ishte vetëm një iluzion, një flluskë sapuni, që plasi shumë shpejt. Shumë shpejt për të rrezikuar Ligën e Kampionëve, nëse në gjashtë ndeshjet e fundit; katër jashtë dhe dy në shtëpi.

Milani duhet të ndryshojë ingranazhet në dhomën e ndenjes, ku duhet të lëvizë normalisht.

Ekziston një material i mirë për një trajtesë psikologjike, sepse hendeku midis performancës në shtëpi dhe jashtë është jashtëzakonisht i madh: 26 pikë (nga 51) në shtëpi, 40 larg.

Shpjegimi? Sidomos stadiumet bosh (e kaluara, madje e kohëve të fundit, tregon se sa e vështirë mund të bëhet të luash në “San Siro”, kur gjërat nuk shkojnë siç duhet).

Pioli po përpiqet ta zbusë këtë makth, por ndoshta as ai nuk i ka kuptuar arsyet pas një shfaqjeje kaq të ndryshme.

Sigurisht, nëse fatkeqësisht sezoni kuqezi do të përfundonte më poshtë se vendi i katërt, atëherë mungesa në Champions do të ishte faji, të thuash kështu, i “San Siro”. Problemi është se në vitin 2020, “Djalli” i pati mësuar të gjithë shumë mirë. Sidomos në shtëpi, ku kishte dështuar vetëm dy herë.

Në rregull, ishte e paimagjinueshme të përsëritej një rrugë e ngjashme, por ishte gjithashtu e paimagjinueshme të imagjinosh një seri goditjesh dhe gjysmë goditjesh aq afër, së bashku në kohë.

Udhëtimi në Serie A, në “San Siro”, për vitin 2021 na tregon se në 10 ndeshje Milani ka fituar 3, ka barazuar 2 dhe ka humbur 5 (12 gola të shënuar dhe 15 të pësuar). Pra, 11 pikë në 10 ndeshje, nga 30 në dispozicion. Diçka për lëmoshë. Në të vërtetë, një mesatare kritike.

Të dhëna të tjera, për të kuptuar më mirë “shembjen” në shtëpi: 5 humbjet e vitit 2021 janë i njëjti numër i atyre që u regjistruan në 36 ndeshjet e kampionatit të mëparshëm. Kjo gjë kishte ndodhur vetëm tri herë në historinë e klubit, para këtij viti. Statistikat që japin një ide të mirë se sa serioz është problemi “San Siro”.

Epo, ngushëllim duket fakti se katër nga gjashtë ndeshjet e fundit të këtij kampionati do t’i luajë jashtë. Problemi është se tre prej tyre janë me Lazio, Juve dhe Atalanta…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu