SKY SPORT: Milan-Lille, trajneri Pioli ndryshon 5 futbollistë! Ka befasi për disa zgjedhje

Revolucion në dukje në formacionin e Milanit për ndeshjen e nesërme në mbrëmje kundër Lille.

“Çdo ndeshje e vetme duhet të jetë një mundësi për t’u shfrytëzuar. Ne e filluam grupin mirë por qëllimi nuk është arritur.

Ne do të zhvillojmë paraqitjen tonë më të mirë të mundshme. Nuk do të jetë vendimtare por e rëndësishme po, të japim një sinjal për veten tonë dhe renditjen.

Rebic është një lojtar i rëndësishëm për ne, ai ishte vendimtar në finalen e sezonit të kaluar. Ai është më i mirë, nuk mendoj se ai do të fillojë nga fillimi por është e mundur që ai mund ta luajë atë”. Kështu u shpreh sot Stefano Pioli.

Kuqezinjtë, në fushë çdo tre ditë, janë të detyruar të bëjnë disa ndryshime. Stefano Pioli e parapriu atë sot në një konferencë për shtyp; pasi mbaroi këtë pasdite seancën e fundit, Sky Sport ka raportuar edhe rotacionin që do të aplikohet nesër në Europa League.

Krahasuar me ndeshjen kundër Udineses të dielën, sipas Manuele Baiocchini trajneri duhet të ndryshojë pesë futbollistë.

Davide Calabria nuk ishte në stërvitje, për shkak të lodhjes muskulore: mbrojtësi do të jetë në dispozicion për Hellas Verona të dielën në mbrëmje, kështu që asgjë alarmante.

Në vend të tij do të luajë Diogo Dalot, i gatshëm për paraqitjen e tij të katërt me kuqezinjtë pas atyre kundër Celtic, Sparta Prague dhe Udinese.

Milan-Sparta Praga 3-0: dominio e spettacolo rossonero! - Europa League

Por, le të shohim së bashku se cilat janë ndryshimet e tjera të formimit Pioli.

Gianluigi Donnarumma i konfirmuar në portë, tashmë i kthyer në Udine pasi u shërua nga Covid-19.

Dy mbrojtësit qendrorë nuk ndryshojnë: Kjaer dhe Romagnoli janë një siguri për Milanin dhe Pioli në asnjë mënyrë nuk dëshiron të bëjë pa ta, gjithashtu sepse alternativat nuk japin garanci (Gabbia mund të thirret por ende jo gati 90 minuta).

Siç u përmend, Calabria mugon në të djathtë: Pioli hedh, me Conti të gatshëm të aktivizohet gjatë ndeshjes nëse do të ishte e nevojshme.

Ish-lojtari i Atalanta është kthyer së fundmi nga një dëmtim dhe nuk e ka ende ritmin në këmbë. Në të majtë është Theo Hernandez.

Befasi në mes të fushës: Kessie dhe Bennacer duhet të luajnë, kështu që jo Tonali nga minuta e parë.

Revolucioni i vërtetë ka të bëjë me treshen përpara, me tre ndryshime: në të djathtë Samu Castillejo në vend të Saelemaekers, në mes Krunic dhe jo Calhanoglu dhe në të majtë Brahim Diaz (Leao fillon nga stoli).

Nga ana tjetër, Ibrahimovic është i pazëvendësueshëm dhe për këtë arsye do të jetë në fushë që nga minuta e parë.

Nëse loja shkon mirë, Pioli mund ta zëvendësojë atë, ashtu si me Sparta Pragën një javë më parë.

Formacioni i mundshëm i Milanit dhe Lille

Milan (4-2-3-1): Donnarumma; Dalot, Kjaer, Romagnoli, Theo Hernandez; Kessie, Bennacer; Castillejo, Krunic, Brahim Diaz; Ibrahimovic.

Lille (4-4-2): Maignan; Celik, Soumaoro, Botman, Bradaric; Ikoné, André, Soumaré, Bamba; Yazici, David.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu