Sky Sport| Prapaskena me Donnarumma: shkëmbimi Juventus-Milan u prish. Motivi

Gianluigi Donnarumma tani është e kaluara e Milanit. Portieri i lindur në 1999, produkt i Akademise kuqezi, prej muajsh ka zgjedhur të ndahet me klubin që para së gjithash besonte në të, duke preferuar të zgjidhte përvojën e huaj me fanellën e PSG…

Sot ka zëra për një Donnarumma jo shumë të lumtur në Paris, duke pasur parasysh se konkurrenca midis posteve të Keylor Navas shpesh e ul atë në stol. Edhe nëse e ardhmja është në anën e tij dhe kohët e fundit vetë Gigio pranoi se “buzëqeshi” përballë disa akuzave…

Ndërkohë, redaksia e Sky Sport ka raportuar një prapaskene të kaluar në karrierën e Donnarumma. Një sfond që daton në fund të sezonit të kaluar, kur e ardhmja e portierit ende dukej e pasigurt, e gatshme midis lamtumirës ose rinovimit me Milanin.

Para zgjedhjes së PSG -së, profili i Donnarumma shpesh krahasohej me një rival të madh të Rossonerëve: Juventus. Klubi torinez ka pasur gjithmonë një dobësi për portierin nga Campania, aq sa e ka ndjekur nga afër atë si një trashëgimtar të mundshëm të Gigi Buffon.

Sfondi i zbuluar sot flet për një përpjekje të fundit nga Fabio Paratici (sot te Tottenham) per te sjellë Donnarumma te Juve. Një operacion teorikisht i realizueshëm që u bllokua nga prania e Wojcech Szczesny si portier i Juventusit.

Paratici do të ishte përpjekur të krijojë një shkëmbim me Milanin para skadences së kontrates se Donnarumma: portieri kuqezi te Juve (pas një rinovimi simbolik të kontratës) dhe Szczesny te Milani si titullar i ri. Por kjo negociatë u zhduk në “embrion”.

Kryesisht për shkak të komplikimeve të situatës, me Donnarumma i vendosur të mos rinovojë dhe agjenti Mino Raiola qe i kishte dhene fjalen PSG. A

Por edhe sepse Milani tashmë i kishte vënë sytë Mike Maignan si pasuesi i Donnarumma.

Një vendim, ai i Rossonerëve, i cili për momentin ka sjellë rezultate të shkëlqyera, duke qenë se francezi po paraqitet super.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu