SKY: Insigne trondit Napolin, Milani pret në heshtje! Por, kërkesat ekonomike…

Një nga thashethemet e tregut që ka ngrohur më shumë ditët e fundit lindi si rezultat i vizitës së Vincenzo Pisacane në Casa Milan.

Ky i fundit është agjent sportiv i Lorenzo Insigne, anësori dhe tani flamuri i Napolit, me një kontratë që skadon në 2022…

Në vitet e tij në blu, Insigne u shfaq disa herë afër lamtumirës nga klubi i De Laurentiis, por ndoshta kurrë si ky vit.

Kontrata që skadon në qershor të vitit të ardhshëm duket se po lehtëson mundësinë për të parë Lorenzo të luajë për një ekip tjetër që në sezonin e ardhshëm.

Dhe duke pasur parasysh vizitën e agjentit të tij në zyrat kuqezi, Milani u duk se ishte një nga blerësit kryesorë të mundshëm.

Ne e dimë që anësori italian zakonisht zë krahun e majtë dhe se ekipi i Pioli është mjaft i pajisur në atë anë të fushës; por Lorenzo gjithashtu ka treguar cilësi të mëdha në rolin e mesfushorit sulmues, dhe në atë rast ai mund të jetë më se i dobishëm për Milanin.

Me situatën e rinovimit të Hakan Calhanoglu të pasigurt, Insigne mund të përfaqësojë një zëvendësim hipotetik.

Të gjithë i dimë cilësitë dhe klasin e tij, dhe ai sigurisht që është një lojtar shumë i njohur si në skenën e futbollit italian ashtu edhe në atë evropian.

Rinovimi i Lorenzo Insigne duket se është në ekuilibër; pengesa kryesore është rritja e pagës së tij sezonale.

Lojtari i Campania kërkon shifra rekord, të cilat Napoli ka shumë të ngjarë të mos jetë i gatshëm t’i pranojnë.

Sipas asaj që u raportua nga gazetari Nicolò Schira, Lorenzo Insigne do të kërkonte një rritje të pagës së tij deri në 5 milion euro për rinovimin e tij.

Në praktikë, anësori italian do të synonte gjithashtu një bonus nënshkrimi, siç ndodhi me Mertens një vit më parë.

Belgu në fakt kishte marrë një kompensim të menjëhershëm prej 2.5 milion euro pasi kishte rinovuar me klubin blu.

Sipas gazetarit të lartpërmendur, këto pretendime ekonomike ndoshta e largojnë Milanin nga ideja e blerjes së Lorenzo Insigne midis radhëve të tij.

Megjithatë, vetëm dy ditë më parë një tjetër gazetar, Gianluca di Marzio, kishte konfirmuar interesin e vërtetë të kuqezinjve.

Është e sigurt se mundësia e sjelljes së Lorenzo tek Djalli varet shumë nga shifrat që kërkon marrëveshja.

Milan, siç dihet tani, nuk është i gatshëm të shpenzojë shuma të mëdha parash, as për blerje dhe as për rekrutimin e lojtarëve.

Por, kjo mund të jetë edhe një mundësi që Insigne të shkëputet përfundimisht nga Napoli dhe më pas të negociojë me Milanin ndoshta edhe për më pak…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu