Skautët kuqezi shënjestrojnë diamantin e ri në Portugali, por vlera e kartonit mbetet e çmendur!

Milani është në kërkim të një qendërsulmuesi të ri për sezonin e ardhshëm.

Me Mario Mandzukic pothuajse me siguri jashtë projektit, duke pasur parasysh paraqitjet zhgënjyese dhe pak hapësira në fushë, klubi synon të blejë një sulmues të ri, por cilësor.

Qëllimi është të mbështetet Ibrahimovic, i cili ka rinovuar me Milanin për një vit tjetër, një sulmues që mund të grumbullojë përvojë dhe më pas të trashëgojë pozicionin fillestar nga suedezi.

Ka shumë emra në orbitë e Milanit. Më të njohurit dhe të akredituarit janë Vlahovic, Belotti dhe Scamaça.

Të tre lojtarët luajnë në Serie A. Por klubi kuqezi nuk ka përjashtuar kurrë befasitë, për këtë arsye sulmuesi i ri i Milanit mund të jetë një profil pak i njohur, por me hapësirë ​​të madhe për rritje.

Sipas disa zërave, zona e skautëve po ndjek një sulmues të ri portugez i cili luan për Sporting të Lisbonës. Ai po ecën aq mirë në Portugali sa që disa klube të mëdha në Evropë janë në gjurmët e tij.

Dhe mbi të gjitha, i kushtohet vëmendje Romës, e cila me  Mourinho në stol do të kishte synuar tashmë sulmuesin e ri për sezonin e ardhshëm.

I konsideruar si një futbollist i talentuar në Evropë, Tiago Tomas po tërheq vëmendjen e emrave të mëdhenj të kontinentit.

Ai është një futbollist i datëlindjes 2002, vetëm 18 vjeç dhe këtë sezon ai tashmë po fiton kampionatin si titullar me Sporting.

29 paraqitjet e tij në Primeira Liga nuk janë rastësi, me 3 gola dhe 2 asist të arritur. Ajo që ka mahnitur më shumë tek Tomas është inteligjenca e tij taktike dhe teknika e mahnitshme me topin.

Ai është gjithashtu një sulmues shumë i shpejtë, i aftë të luajë si sulmues i parë por edhe si një sulmues i dytë apo krahu nëse është e nevojshme.

Mbi të ka një klauzolë lirimi prej 60 milion euro dhe një kontratë që skadon në 2025: Sporting Lisbona donte ta blindonte atë kur po qarkullonin zëra për një interes konkret të Bayern Munchen.

LISBON, PORTUGAL – FEBRUARY 01: Tiago Tomas of Sporting CP during the Liga NOS match between Sporting CP and SL Benfica at Estadio Jose Alvalade on February 01, 2021 in Lisbon, Portugal. (Photo by Carlos Rodrigues/Getty Images)

Konkurrenca sigurisht që nuk është zvogëluar tani, përkundrazi.

Është e sigurt se 60 milion euro do të duhen për ta rrëmbyer atë nga Sporting. Milani ka nevojë për të ardhura të konsiderueshme për të përballuar një goditje të tillë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu