Skaneri i Arrigo Sacchit: “Milani kandidat për titull, por dyshimet e mia janë thjesht këto”

Sot Gazzetta dello Sport ka intervistuar Arrigo Sacchi. Ish -trajneri i Milanit, i cili revolucionarizoi futbollin në fund të viteve 1980, donte të thoshte fjalën e tij për kampionatin e Serie A që do të fillojë pas 2 javësh…

Fjalë shumë pozitive nga Sacchi për Milanin, veçanërisht për projektin teknik:

“Më pëlqen, është një grup i ri me disa elementë më të pjekur, siç janë Ibrahimovic dhe Giroud. Një projekt me të cilin jam dakord, edhe sepse është realizuar duke respektuar buxhetin”.

Ja çfarë i duhet Milanit për ta konfirmuar veten në nivele të larta: “Entuziazmi bëri diferencën sezonin e kaluar, kur grupi shkoi përtej kufijve. Ekziston rreziku që dikush të ndiejë se ka mbërritur lart. Pioli do të duhet të jetë vigjilent.

Dhe një lojë korale është e nevojshme: Milan nuk ka përvojën dhe cilësitë individuale të Juventusit, ata duhet të kalojnë manovrën për të kapërcyer kundërshtarin e tyre”.

Sacchi nuk e fsheh faktin se ai e sheh Milanin mes pretendentëve për titull: “A mund të fitojë Milan Scudetto? Po, unë e shoh atë si kandidat, jo si favorit.

Lojtarët duhet të luajnë lojën e tyre në atë masë që veprimet të lindin pothuajse automatikisht. Ekipi kombëtar i Roberto Mancini duhet të na kishte mësuar diçka, apo jo?”.

Së fundi, disa dyshime për disa lojtare: “Pyes veten se si po kalojnë Ibra dhe Giroud. Sa lojëra do të jenë në gjendje të luajnë? Dhe pastaj: A do të konfirmojnë veten Franck Kessie, Davide Calabria, Simon Kjaer në nivele të larta? Gjithashtu të mos harrojmë se Liga e Kampionëve u merr energji të çmuar njerëzve me përvojë, e lëre më të rinjve që mbështeten në ritmin dhe shpejtësinë.

Ka disa dyshime, por Pioli dhe menaxherët do të dinë si t’i zgjidhin ato”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu