“Sjellim familjen e Ibrahimovic në Milano vetëm të qëndrojë. Merkato? Po lëvizim…”

Përpara ndeshjes në Europa League, Frederik Massara, drejtori sportiv i Milanit, foli për Sky Sport duke u ndalur te organika por edhe merkato.

Milani ka shumë lojtarë të rinj, nuk është e lehtë të kuptosh kufijtë e rritjes:
“Ne duam të mbajmë një nivel të lartë të konkurrencës, ata po bëjnë mirë dhe ne jemi të lumtur. Ne gjithashtu kemi nevojë për lojtarë me përvojë që kemi, është një përzierje e mirë që po na jep kënaqësi dhe sonte është një lojë e dobishme për ta dhe të përpiqen të arrijnë vendin e parë”.

Ndonjëherë loja është e pavarur nga interpretuesit: si e stimuloni ambicien te një i ri i sotëm?
“Kohët kanë ndryshuar, por stimujt janë të njëjtë. Të gjithë duan të vendosen në një histori të madhe, Milani transferon një histori të detyrueshme që pranohet. Muret e Milanellos kanë shkruar histori, ato janë një stimul që këta djem e kanë kuptuar dhe është një fat”.

Si mund ta përmirësoni këtë Milan?
“Duke konsoliduar ekipin dhe strukturën, duke kërkuar elementë që mund të japin një kontribut shtesë. Nëse ka mundësi, ne do t’i shfrytëzojmë ato. Trajneri është duke bërë shumë mirë, identiteti është shumë i qartë, ai po ndihmon djemtë të japin më të mirën e tyre, ai po arrin sukses në një mënyrë të shkëlqyeshme.

Ne jemi të sigurt, do të përpiqemi të bëjmë më mirë edhe në Europa League, një kompeticion në të cilin besojmë dhe kemi luftuar për ta arritur. Ne kemi për detyrë të ecim përpara”.

Si po zhvillohet kërkimi në merkato?
“Ky është një kërkim që mund të vazhdojë, kërkimi i një mundësie vazhdon. Do të jetë një treg i veçantë duke pasur parasysh krizën globale, mund të ketë mundësi. Do të përpiqemi të jemi gati aty ku ka mundësi”.

A ju befason Hauge?
“Ai është një djalë me cilësi të shkëlqyera. Ka personalitet, nuk ka frikë, provon driblime të vështira. E kishim ndjekur atë për disa kohë dhe menduam se ishte gati”.

Kur do të uleni të flsini me Ibrën?
“Kjo është një temë që do të trajtohet më vonë me të, si verën e kaluar. Ai po jep një kontribut të jashtëzakonshëm, po e bën me gëzim, nëse dëshiron do të gjejmë një zgjidhje. Ne do të flasim për të së bashku siç bëmë më parë, por kjo do të varet nga gjendja shpirtërore e tij. Ne do të përpiqemi që familja e tij të vijë këtu nëse është kështu”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu