Simon Kjaer, pas Europianit, vjen “dhurata” nga Milani! Ose më saktë dy…

Simon Kjaer është një nga liderat e Milanit dhe do të veshë fanellën kuqezi përsëri sezonin e ardhshëm.

Por kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe për këtë arsye do të jetë e nevojshme të kuptohet nëse do të ketë një rinovim.

Klubi kuqezi është shumë i kënaqur me performancën e mbrojtësit danez, i cili vlerësohet si në nivelin tekniko-taktik ashtu edhe në atë njerëzor.

Edhe me Danimarkën në Kampionatin Evropian ai po konfirmon nivelin e tij të lartë të performancës.

Ndjesia është se Paolo Maldini dhe Frederic Massara do të zgjasin kontratën e tij për një vit tjetër.

azzetta dello Sport raporton sot fjalët e Mikkel Beck, agjentit të Kjaer: “Pas Kampionatit Evropian do të flasim për rinovimin me Milanin”.

Ekziston vullneti i lojtarit për të vazhduar përvojën e tij me fanellën e Milanit, me të cilën ai u rindez pas muajve të vështirë në Atalanta.

Mbrojtësi me përvojë danez merr një pagë prej 1.5-2 milion euro në sezon.

Është e mundur që rinovimi të bëhet në shifra të ngjashme.

Kjaer do të mbushë 33 vjeç në 2022. Ai sigurisht mund të ketë propozime më të favorshme ekonomikisht nga jashtë, por në Milano ai është një udhëheqës dhe nuk ka asnjë arsye për t’u larguar.

Negociatat për rinovimin e tij mund të jenë mjaft të shkurtra, ndryshe nga ato që kanë të bëjnë me Franck Kessie dhe Davide Calabria.

Tani Kjaer është përqendruar në Kampionatin Evropian, sot Danimarka ka një gjysmëfinale shumë të rëndësishme për të luajtur kundër Anglisë dhe ëndërron shumë.

Në fund të kompeticionit, agjenti i tij do të bisedojë me Maldini dhe Massara për të arritur një marrëveshje.

Kujtojmë që Kjaer e ka thënë gjithmonë se do të ishte ëndërr për të nëse do ta mbyllte me Milanin karrierën. Madje, ai mund të marrë edhe shiritin e kapitenit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu