Shumë pak hapësirë te Barcelona, talenti ndiqet nga Milani! Dështimi i Super League jep një dorë?

Projekti SuperLeague, nëse do të kishte kaluar dhe do të ishte aprovuar për të startuar, do t’u jepte një dorë të madhe disa klubeve të larta evropiane.

Veçanërisht për ata që nuk mburren me bilance të tilla idilike, por që pësuan humbje të tjera ekonomike gjatë pandemisë Covid-19…

Një nga klubet ndërkombëtare që me siguri do të kishte pasur nevojë për përmirësime të tilla financiare është sigurisht Barcelona.

Masa e borxhit të klubit katalan është shumë e madhe, e cila tani rrezikon të përballet me krizën e saj të brendshme me disa shitje të shkëlqyera.

Ka disa emra të rangut të lartë që mund të përfundojnë me forcë në treg.

Rasti i Leo Messi është padyshim më i përfoluri, duke pasur parasysh se fenomeni argjentinas gjithashtu do të shohë kontratën t’i skadojë.

Por Barcelona rrezikon që të sakrifikojë edhe një talent të ri i cili në të vërtetë nuk po gjen hapësirë ​​të shkëlqyeshme.

Talenti në fjalë quhet Francisco António Machado Mota Castro.

Por më thjesht, pa e ekzagjeruar me emërtimet, ai njihet si Trincao. Ky është fantazisti i ri portugez i cili erdhi te Barcelona vetëm gushtin e kaluar.

Klasa e vitit 1999, i cili u rrit dhe shpërtheu në shtëpi me fanellën e Sporting Braga, arriti të bëjë hapin e madh vetëm pjesërisht.

Në realitet, numrat e tij sezonalë nuk janë aq të këqij: 24 paraqitje në La Liga të shënuara nga tre gola dhe dy asistime fituese.

Por ndahet në vetëm 583 minuta, që është mesatarisht rreth 25 minuta për lojë.

Kjo është arsyeja pse Trincao mund t’i afrohet gjithnjë e më shumë lamtumirës.

Në politikën e sakrificave të mundshme në treg që do të duhet të vendosë mbrojtësi Joan Laporta, talenti lusitan duket se është një nga ata që janë të destinuar të përshëndesin Camp Nou në të ardhmen e afërt.

Trincão scores his first goal as a Barça player

Fillimisht u fol për një hua për Trincao, në mënyrë që të fitonte më shumë përvojë ndërkombëtare.

Por Barcelona duket e gatshme të dëgjojë çdo lloj propozimi edhe për shitje të plotë. Sipas Transfermarkt.it, Italia mund të jetë destinacioni i duhur për vitin e ardhshëm.

Disa klube kanë votuar për Trincao, përfshirë Atalanta kohët e fundit.

Por Milan dhe Inter gjithashtu u interesuan për ish-lojtarin e Braga si një përforcim të mundshëm gjithashtu janarin e kaluar.

Klubi kuqezi mund të përfitojë nga situata dhe të kthehet në gjurmët e 22-vjeçarit Portugez.

Trincao di të luajë në të gjitha rolet e sulmit.

Pozicioni më i rrahur është ai i një sulmuesi të djathtë, por ai është i njohur gjithashtu për aftësitë si fantazist ose si një anësor i majtë. Nuk përjashtohet që në të vërtetë mund të jetë një emër i saktë për post-Castillejo.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu