Shuhet pista “Firpo”! Barcelona e shet në Premier 15 mln euro. Si ndryshon strategjia kuqezi

Merkto e Milan, siç ndodh shpesh, është plot me emra: disa më të arritshëm, të tjerë më pak, të tjerët akoma praktikisht të zhdukur…

Junior Firpo së shpejti do të jetë pjesë e kësaj kategorie, pasi mbrojtësi i majtë i Barcelonas do të largohet nga Camp Nou po me destinacion jo në Serie A dhe te kuqezinjtë por në Angli te Leeds United.

Tashmë në mëngjes flitej për një kalim të mundshëm në Angli; më pas, në minutat e fundit, konfirmimi mbërriti gjithashtu nga gianlucadimarzio.com: Junior Firpo do të transferohet te Leeds për 15 milion euro plus bonuse.

Formula ishte vendimtare për suksesin e negociatave në favor të klubit anglez: skuadra e drejtuar nga Marcelo Bielsa do ta blejë atë plotësisht, ndërsa Milani bëri presion për formulën e huazimit me të drejtën e mundshme të blerjes.

PO TANI? – Prandaj, le ta konsiderojmë objektivin Junior Firpo të zhdukur plotësisht. Çfarë do të ndodhë tani te Milani në kërkim të një mbrojtësi të majtë? Në thelb asgjë e ndryshme nga strategjia e mëparshme: Maldini dhe Massara do të vazhdojnë të ndjekin disa profile, duke u përpjekur t’i sjellin në Milano me një huazim të thatë ose, ndoshta, me një mundësi blerje në fund të sezonit.

Është e vështirë, megjithatë, të shkosh në këtë pikë me një titullar siç mund të ketë qenë Firpo: mbrojtësi i majtë që do të mbërrijë – vetëm i huazuar – do të jetë një zëvendës “i pastër” i Theo Hernandez.

Ai që – për të qenë i qartë – do të luajë vetëm me mungesën e titullarit me numrin 19.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu