Shtatë pikë në pesë ndeshje dhe “San Siro” armike! Ecuria e Milanit në 2021 për mes tabele

Një muaj kaluar pa fituar në San Siro. Vështirësitë e Milanit në shtëpi (i mundur dje edhe nga Napoli brenda mureve miqësore) janë imazhi më i qartë i momentit negativ të skuadrës së Stefano Pioli.

Fitorja e fundit në shtëpi e kuqezinjve ishte më 7 shkurt, 4-0 ndaj Crotone. Duke marrë parasysh pikët (16) të fituara në dhjetë ndeshjet e fundit, Milani është i shtati në një renditje hipotetike të ndërtuar në bazë të formës së tyre.

Photo LaPresse – Spada March 14 , 2021 Milan Italy Soccer A.C. Milan- Season 2021-2021 – Serie A Milan vs Napoli In the pic: jacket puma PUBLICATIONxNOTxINxITAxFRAxCHN Copyright: xSpada/LaPressex

Në pesë të fundit, ai ka mbledhur vetëm 7 pikë: më pak se gjysma e Interit kryesues, në një kthesë krahasuar me fillimin e sezonit, të tillë që të vërë në pikëpyetje objektivin kuqezi nga tani në fund.

Vendi i pestë është më afër se i pari. Klasifikimi thotë kështu: edhe nëse Djalli ka qenë në epërsi për një kohë të gjatë, sot zikaltërit janë në nëntë pikë.

Napoli është në -6: nëse Azzurri do të mundte Juventusin (kur përfundimisht do të luhet ndeshja e shtyrë), vendi i pestë do të përfaqësohej virtualisht nga Atalanta (-4 nga Milani)

Një distancë që duhet të fillojë të shqetësojë, veçanërisht në dritën e trendit të mësipërm: me këtë ritëm, Atalanta me katër javë e kalon.

E njëjta gjë vlen edhe për Napolin, i cili dukej se ishte në krizë dhe përkundrazi është atje. Nuk është më as e nevojshme të pyesim nëse kuqezinjtë kanë fluturuar shumë lart: ëndrra e Scudetto-s është shuar.

Mbi të gjitha, ideja ka qenë gjithmonë se: është mirë ta besosh, por ndërkohë, sezoni duhet të sigurohet.

Dhe Liga e Kampionëve është një tren që Pioli nuk mund t’i lejojë vetes luksin e humbjes, në mënyrë që të mos prishë një sezon që do të rregullohet: ajo që ka rëndësi është gjithmonë fundi!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu