Shpërthen Maignan: “Po na trajtojnë si kafshët! Unë jam Mike, në këmbë, i zi dhe krenar…”

Viktimë e fyerjeve raciste në Allianz Stadium, Mike Maignan donte të thoshte fjalën e tij përmes një postimi të publikuar në profilin e tij në Instagram:

“Të dielën në mbrëmje në stadiumin Allianz disa tifozë të Juventusit më vunë në shënjestër me ofendime dhe britma racore.

Çfarë doni të them? Se racizmi është i gabuar dhe se ata tifozë janë budallenj? Nuk është ajo…

Unë nuk jam as lojtari i parë as i fundit që kjo do të ndodhë. Përderisa këto ngjarje trajtohen si “incidente të izoluara” dhe asnjë veprim nuk ndërmerret globalisht, historia është e destinuar të përsëritet pa pushim.

Çfarë bëjmë ne për të luftuar racizmin në stadiume? A besojmë vërtet se ajo që bëjmë është efektive? Unë jam pjesë e një klubi të angazhuar si udhëheqës në luftën kundër të gjithë diskriminimit dhe më të bashkuar në këtë betejë kundër një problemi shoqëror që është më i madh se vetë futbolli.

Në dhomat që sundojnë futbollin, njerëzit që vendosin e dinë se si është të ndihesh keq nga fyerjet dhe britmat e zemëruara që na zbresin në rangun e kafshëve? A e dinë ata si ndikojne te familjet tona, te te dashurit tanë që e shohin dhe që nuk e kuptojnë se si akoma mund të ndodhë në 2021?

Unë nuk jam “viktimë” e racizmit. Unë jam Mike, në kembe, i zi dhe krenar. Për sa kohë që ne mund të përdorim zërin tonë për të ndryshuar gjërat, do ta bëjmë”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu