Shpërthen gazetari: “Skandal i madh në Serie A! Kjo është luftë kundër Milanit dhe Ibrahimovic”

Zlatan Ibrahimovic u skualifikua për një ndeshje “për shkak se, në minutën e 15-të të pjesës së dytë, kishte prononcuar një kritikë mosrespektuese ndaj gjyqtarit dhe provokuese”.

Kjo është deklarata e Gjykatësit Sportiv të lëshuar këtë mëngjes, duke përmbyllur, për të thënë kështu, polemikën në lidhje me arbitrin Maresca i cili në ndeshjen midis Parma dhe Milan kishte sanksionuar suedezin me një dëbim të drejtpërdrejtë.

Të shtunën pasdite – pasi videoaudiot qarkulluan kudo dhe u kuptua se nuk kishte asnjë ofendim por thjesht debat në distancë mes Zlatan dhe arbitrit nga Napoli – u kuptua se ndoshta gjithçka ishte bërë e ekzagjeruar dhe se Zlatan meritonte thjesht një karton të verdhë.

 “Shko në shtëpi nëse nuk të pëlqen” dhe “Më duket e çuditshme, hë?”…

Këto dy fjali i kushtuan Zlatan një karton të kuq dhe një ditë skualifikim, i cili për këtë arsye do të jetë i padisponueshëm të dielën kundër Genova.

Vendime, ato të gjyqtarit dhe Gjykatësit Sportiv, të cilat na lënë të befasuar dhe me një shije të hidhur, dhe që nuk mund të mos diskutohen.

Franco Ordine, gazetari i Il Giornale, ka komentuar:

“Sipas mendimit tim, ne duhet disi ta falënderojmë Maresca sepse ai i dha drejtësi një polemike rreth disa arbitrave, të cilët ofendohen nëse përcaktohen nga ne persona të prekur shpejt.

Këtu, Maresca ka vërtetuar se është një arbitër që preket shpejt. Pse po e them këtë? Sepse për herë të parë në historinë e jurisprudencës italiane të futbollit, futet përkufizimi i kritikës pa respekt.

Nuk ka asnjë precedent në këtë çështje. Pra, çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë që gjykatësi i varfër i sportit, Dr.Mastrangelo, duhej të shpikte një arsye të re sepse nuk kishte asnjë ligj futbolli në histori!

Dhe pse duhej ta shpikte atë? Sepse nga raporti i Maresca nuk kishte asnjë fyerje dhe asnjë frazë mosrespektimi, të cilat janë dy rastet që mund të çojnë në një karton të kuq dhe dëbim.

Pra, në thelb Gjykatësi Sportiv në këtë rast duhej të gjente diçka për të dalë nga situata dhe shpëtuar fytyrën e arbitrit Maresca sepse motivimi në vetvete nuk justifikon kartonin e kuq”.

Dhe ai përfundon duke thënë se: “Nuk ishte kualifikuar si protestë, ai mund të kishte shkruar në raport “protesta të përsëritura”, në vend të kësaj nuk ka protesta të përsëritura por “kritika të parespektueshme”.

Ngritja e një vetulle mund të interpretohet gjithashtu si kritikë e parespektueshme.

Le të dalim nga keqkuptimi dhe cirku mediatik i ndërtuar mbi këtë histori. Ne nuk mund të harrojmë atë që ishte organizuar në këtë çështje.

Në fillim u tha se Ibrahimovic i ishte drejtuar arbitrit Maresca me një fyerje si “Ju jeni një bastard”.

Ky është fakti serioz i kësaj afere, përpjekja për të ndotur sprintin e Ligës së Kampionëve të futbollit të Serisë A duke rrëzuar Ibrahimovic.

Ashtu siç kishte qenë një përpjekje për të hequr qafe Ibrahimovic duke shpikur një fyerje raciste. Ky është fakti politik mbi të cilin duhet të ndërhyjmë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu