Shevchenko: Te Milani rriteshin njerëz suksesi, uroj të kthehet aty ku i takon! Ishte e shkruar të luaja me atë klub, Topi i Artë i ri…

Shevchenko është sigurisht një nga ata që bënë historinë e Milanit. Me klubin kuqezi, ukrainasi fitoi gjithçka! Ai ishte protagonist i Milanit më evropian dhe më të bukur ndoshta ndonjëherë.

Ish sulmuesi, tani trajner i Ukrainës, u intervistua në mikrofonët e La Repubblica me rastin e lëshimit të biografisë së tij të bukur “Forza Gentile”.

Përveç prekjes së shumë çështjeve në lidhje me futbollin ndërkombëtar dhe rregullave të tij, Sheva u përqendrua gjithashtu në Milanin e dikurshëm, pjesë e të cilit ishte ai, dhe Milanin e sotëm, i cili mund të kthehet në Ligën e Kampionëve pas 7 vitesh.

Shevchenko ishte një nga ata që përjetoi plotësisht netët më të bukura evropiane. Nuk është për t’u habitur, që intervista e tij nga perspektiva e Milanit përqendrohet më shumë në temën e Ligës së Kampionëve.

Këto janë çështjet e spikatura dhe përgjigjet e ish-bombarduesit ukrainas:

Sheva-Champions është një ndeshje perfekte: “Identifikimi është i duhur. Shansi im i vetëm për tu parë jashtë Ukrainës ishte Champions League. Dhe meqenëse Dinamo Kiev kishte rezultate të shkëlqyera me Lobanovskyin dhe unë isha në qendër të këtij projekti, Braida dhe Galliani erdhën të më shihnin. Kjo është arsyeja pse unë pata shansin të përfundoj në Milano”.

Fati atë kohë në Paris: “Ishte edhe Leonardo dhe Raì. Por shikoni, Milani ishte tashmë në fatin tim që kur isha fëmijë, në moshën 15 vjeç.

Kam luajtur turneun tim të fundit me ekipet e të rinjve të Dinamos pranë Milanos. Ditën e pushimit kemi vizituar qytetin, duke drekuar atje poshtë në Galleria Vittorio Emanuele.

Dhe pastaj shkuam në San Siro, si turistë. Duke hyrë në fushë, më ndodhi spontanisht: Do të kthehem këtu për të luajtur”.

18 vjet pas natës së Old Trafford: “Ajo foto është manifesti i karrierës time, fitorja ime më e madhe. Gjëja më e vështirë është të mos ndryshosh mendje në ato 50 metra nga gjysma e rrugës në vend: në një pjesë të sekondës kupton se çfarë po bën portieri, por ai gjithashtu mund të të mashtrojë. Kështu që duhet të prisni derisa të dini kur ai lëviz.

Por nëse keni vendosur të qëlloni majtas ose djathtas, nuk keni pse të ndryshoni mendim, përndryshe shansi për të bërë një gabim rritet”.

Kujt do t’ia jepje Topin e Artë sot: “Mbappé. Ai është shumë më i fortë se të tjerët. E takova si trajner i Ukrainës kundër Francës. Ka një potencial të jashtëzakonshëm.

Fizikisht kur niset është i pathyeshëm, kthehet majtas dhe djathtas, hyn në zonë, sulmon hapësirën. Ai ka stilin e tij, është shumë më i shpejtë se unë, shpërthimi i tij është pak si ai i Fenomenit, i cili ishte më shumë sulmues. Mbappé shkon anash, nuhat hapësirën: ai është një lojtar unik.

Ka lindur si fenomen. Ka forcë, shpejtësi, lëvizje, tërheq kundërshtarin dhe pastaj hidhet në hapësirë. Ju mund të shihni se ai ka shkëndijë në fushë. Dhe ai është elegant me mënyrën e tij të gjuajtjes: natyrisht, ai ende duhet të përmirësohet, por tashmë shënon shumë gola, madje edhe në Ligën e Kampionëve. Shumë shpejt filloi të dëgjonte melodinë e himnit”.

Milani klubi i duhur për t’u rritur: “Padyshim mundësia e ngritjes së nivelit të lojës, shija për estetikë: kur futesh në ekipe që garojnë për të fituar gjithçka, shkalla është e madhe, por në majë ngushtohet.

Suksesi i Milan ishte i bazuar në cilësi, por edhe më shumë në personalitetin individual: nuk është rastësisht që shumë prej nesh, pasi kanë luajtur futboll, janë bërë njerëz të suksesshëm, menaxherë të rëndësishëm, trajnerë, presidentë, politikanë”.

Për mundësinë që Milan të kthehet në Ligën e Kampionëve: “Shpresoj që ai të kthehet më në fund, veçanërisht për tifozët: 10 vjet më parë do të kisha thënë që një mungesë kaq e gjatë ishte e pamundur. Por shumë gjëra ndodhën në këtë periudhë, duke filluar me faktin se Silvio Berlusconi shiti kompaninë”.

Marrëdhënia me Maldinin dhe meritat e tij: “Ne flasim shpesh. Puna e tij si drejtor teknik është e shkëlqyeshme. Konkurrenca në futbollin italian është e lartë, përveç Interit, i cili bëri ndryshimin edhe për shkak se Juventusi ra.

Është një kampionat shumë i ekuilibruar, siç demonstrohet nga lufta për Champions League”.

Për dëshirën për të drejtuar një klub ndërkombëtar: “Po. Më pëlqen, më pëlqen puna ime si trajner. Kërkon shumë energji. Mos më pyet cili, por unë dua të transferohem në një klub të nivelit ndërkombëtar ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu