SHEVCHENKO: Milani është një orkestër, por drejtuesit duhet të mbajnë fort Ibrahimovic. Titulli…

Andriy Shevchenko filloi karrierën e tij si trajner duke marrë Ukrainën. Sot, ish-sulmuesi i Milanit dhe Chelsea po arrin rezultate të mira dhe një nga ëndrrat e tij për të ardhmen është të ulet në stolin kuqezi.

Diçka që nuk e ka fshehur kurrë, sidomos me intervista dhe komente. “Cari i Ukrainës”, shumë i dashur për tifozerinë e Milanit, ka dhënë një intervistë për Gazzetta dello Sport, duke ka folur për grupin e Stefano Piolit dhe nuk ka pasur “frikë” të përmendte fjalën “Scudetto”.

“Milani e filloi shumë mirë pasi e përfundoi shumë mirë sezonin e shkuar.

Këto janë sezone të çuditshme dhe duhet të jetosh ditë pas dite, por për mënyrën se si po shkon tani, natyrisht Milani mund të synojë të fitojë kampionatin.

Ndoshta është shumë herët për ta thënë dhe gjëja e rëndësishme është të mbash këmbët në tokë. Por kjo skuadër ka vërtet frymën e duhur dhe duhet ta mbajë atë”.

Shevchenko hap gjithashtu një rinovim të kontratës së Zlatan Ibrahimovic, i cili pavarësisht moshës 39 vjeç është ende një lojtar shumë vendimtar:

“Pse jo? Duke pasur parasysh atë që po bën tani, unë do t’i besoja.

Ai është një profesionist i shkëlqyer dhe siç e kam thënë gjithmonë ai mund të luajë sa të dojë nëse ka motiv për ta bërë këtë. Më duket se ai po e dëshmon”.

Il Milan non ha più limiti: Ibrahimovic domina la Serie A | Goal.com

Sheva në përgjithësi po e vlerëson shumë ekipin e Piolit. Ai e sheh mjedisin koheziv dhe mundësinë konkrete për të arritur rezultate të rëndësishme:

“Të shohësh këta futbollistë që luajnë rreth Ibrahimovic është kaq e bukur. Besoj se Zlatan ka gjetur mjedisin e duhur për pjekurinë e tij.

Ai është një lojtar më thelbësor dhe Milani bën mirë ta mbajë të shtrënguar. Rëndësia e tij shihet te rezultatet, por edhe sepse krijon për të tjerët.

Ibra dhe Pioli janë kalorës të jashtëzakonshëm, le t’u besojmë atyre. Traineri, ekipi, drejtuesit. Të gjithë punuan mirë, Milani u bë orkestër. Është një ekip, kjo është ajo që më pëlqen”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu