Serie A në kaos për shkak të Juventus-Napoli! Corriere dello Sport rikthen idenë playoff

Ideja playoff është rikthyer të “kumbojë” në futbollin italian! Sipas Corriere dello Sport, kaosi Juventus-Napoli e detyron Lega Serie A të studiojë alternativa dhe boshllëqe për ta mbyllur sezonin në çfarëdo mënyre nëse situata përkeqësohet.

Kalendari është tashmë shumë i ngjeshur dhe nuk ka ndonjë diferencë të madhe për të kompensuar çdo garë të shtyrë (natyrisht nëse numri do të rritet).

Dhe një nga zgjidhjet është pikërisht vendosja e playoff-it, edhe nëse përparësia është të zhvillohen sa më shumë ndeshje, me 380 të planifikuara për kampionatin e rregullt (për të mos shkuar poshtë 340-350).

Për ta bërë këtë, Lega Serie A mendon për dy hipoteza:

Një post sezon i ndarë në dy faza, i mundur me përfundimin e raundit të parë. Këtu do të kishte një fazë të parë në të cilën secila skuadër përballet me një numër të kufizuar të kundërshtarëve në renditje, për të ashtuquajturën “faza e orës”.

Në fund të kësaj, duke shtuar renditjen në atë të raundit të parë, do të përftohej renditja përfundimtare. Pas kësaj faze, do të kishte playoff me ndeshje për Scudetto, Europa League, mesi i klasifikimit dhe mbijetesa.

Hipoteza e dytë ka të bëjë me 1/8-ta, pa shumë shtesa. Një lloj kopjimi i asaj që pamë në Champions dhe Europa League: ndeshje brenda dhe jashtë, një avantazh për ata që janë vendosur më mirë në renditje, një vendndodhje e mundshme unike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu