SERIE A NË KAOS: Gjysma e Genoa-s e infektuar, dy hipoteza në tavolinën e drejtuesve!

Kthehet frika e Covid-19 në Serie A! Rastet e fundit me koronavirus te gjysma e ekipit të Genoa-s kanë tronditur futbollin italian, kur janë zhvilluar vetëm dy javë të kampionatit dhe, madje, për disa ekipe, ende 1 ndeshje (si pasojë që e nisën vonë përgatitjen).

Bllokim i kampionatit të futbollit për 14 ditë (lehtësuar nga pushimi i planifikuar nga 5 deri më 13 tetor si pasojë e ndeshjeve të kombëtareve; do të kalonte vetëm një javë) ose ndalja e ndeshjeve ku ekipet që kanë një numër të lartë pozitivësh me Covid-19 janë të angazhuar, si Genoa-Torino të shtunën tjetër.

Këto janë opsionet në tryezën e ligës Serie A duke pritur tamponët e futbollistëve të Napolit, që menjëherë sapo kanë marrë vesh pozitivitetin e 11 lojtarëve të Genoas dhe 3 të stafit të tyre, kanë vepruar me testimet sipas protokollit, duke u izoluar.

Ministri i Sportit Vincenzo Spadafora po ndjek situatën dhe do të vlerësojë çdo ndërhyrje të qeverisë nëse numri i personave të infektuar do të shtrihet në klube të tjera, por nga Ministria e Sportit ata tashmë kanë sqaruar se “rregullat përmbahen në të njëjtin protokoll që Lega Serie A ka propozuar dhe më pas miratohet me ndryshimet e sugjeruara nga Komiteti Shkencor Teknik”.

Pra, do të jenë drejtuesit e lartë ata që do të duhet të marrë vendimin në radhë të parë, duke marrë parasysh rekomandimet e arritura në fillim të sezonit për të shmangur përhapjen e infeksionit (rasti i fundit sporadik është ai i Ibrahimovic në Milan).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu