Serie A me 1 mijë tifozë? Vjen lajmi i madh, tani pritet që…

Pas një vëzhgimi nga qeveria për hapjen e Olimpico për Kampionatin Evropian të ardhshëm, klubet e Serie A po presin gjithashtu që të jenë në gjendje të mirëpresin tifozët përsëri në mjediset e tyre.

Për arkat e klubeve – nënvizon edicioni i sotëm i La Gazzetta dello Sport – stadiumet e mbyllura janë një dëm shumë i rëndë financiar.

“Lega Seria A tashmë ka përgatitur për një vit një protokoll të detajuar për të rihapur objektet për publikun, në siguri dhe mbrojtje totale për tifozët, me rritje përqindjesh gradualisht”,

tha presidenti Dal Pino, dëshira e të cilit është të kthehet në përshëndetjen e një mijë tifozë për çdo ndeshje së shpejti, duke arritur në mënyrë progresive përqindjet në lidhje me kapacitetin e parashikuar për Kampionatin Evropian” (që është 25%)

Të ishte kështu deri në fund të kampionatit do të nënkuptonte hyrjen e mijëra tifozëve për Roma-Lazio dhe Juventus-Inter, të planifikuar për javën e parafundit të kampionatit.

Për momentin shanset që e gjithë kjo të ndodhë janë mjaft të ulëta – specifikon Gazzetta – por Seria A është kthyer të ndihet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu