“Scudetto? Asgjë nuk është e kompromentuar! Asnjë panik për derbin. Falënderoj Pioli dhe Maldini…”

Davide Calabria dha një intervistë të gjatë për mikrofonat e Corriere della Sera, duke prekur shumë tema por edhe duke mbrojtur Milanin pas humbjes ndaj Spezia.

“Kam punuar shumë, kemi punuar shumë. Po, është e vërtetë, është sikur Milan dhe unë jemi rritur së bashku këtë vitin e fundit. Ne e kuptuam se ku duhej të përmirësohesha dhe e bëmë atë. Në heshtje, edhe kur të gjithë flisnin”.

Javë vendimtare: “Ndaj Spezias ishte një ditë e keqe. Loja klasike ku gjithçka është e gabuar, nga të gjithë. Por tashmë është pas nesh. Tani le të ngremë kokën. Java kryesore me Crvena Zvezda dhe derbi? Mos u frikësoni, ne do të dalim prej nga situata duke punuar. Me përulësi, përqendrim, entuziazëm.

Për vendin e parë në kampionat është një garë e gjatë, asgjë nuk është e kompromentuar. Ajo që ka rëndësi është të mbarojmë të parët në fund. Por tani koka shkon në kupë: kujdesemi shumë, duam të shkojmë në fund. Evropa është mjedisi natyror i Milanit. Do të mendojmë për derbin nga e premtja”.

Risultato immagini per calabria milan

Ndeshja ndaj Interit vendimtare: “Sigurisht që mund të ndryshojë sezonin. Kjo është arsyeja pse ne duam të fitojmë nesër në Beograd: fitorja ndihmon për të fituar. Ne duhet ta rimarrim menjëherë atë mentalitet që na lejoi të kemi epërsinë për 21 ditë.

Pastaj do të mendojmë për derbin. Dhe për ta fituar atë, natyrisht. Edhe në ndeshjen e parë ata menduan se ishim inferiorë, apo jo?”

“Ata janë më të pajisurit së bashku me Juve. Por gjithçka është hapur. E përsëris: thjesht duhet të heshtim dhe të punojmë, siç më mësoi babai im”.

Për Maldinin dhe Piolin: “I detyrohem shumë Maldinit. Një mit. Ai më ka inkurajuar që nga ditët e para te sektori i të rinjve. Kam qenë një tifoz i Milanit që kur isha fëmijë, Milani ishte ëndrra ime dhe e mbajta fort.

Fërkimet me Piolin? Kishte pasur disa keqkuptime në ditët e para. Nuk ishte e lehtë për mua të mësoja të luaja siç më kërkoi ai. Pastaj biseduam shumë, krahasuam njëri-tjetrin dhe sot u përmirësova shumë, falë mësimeve të tij. Ne kemi një marrëdhënie të jashtëzakonshme, ai është një trajner i shkëlqyeshëm dhe një njeri i shkëlqyeshëm”.

Për Ibrahimovic: «Çfarë mund të mësoni nga Zlatan? Për të dhënë më shumë, gjithmonë. Zlatan bën ndryshimin. E shikon dhe ndihesh më i fortë. Ai na mësoi të kemi mentalitetin fitues, të jemi Milani”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu