Scout kuqezi ndjekin talentin e Genoa, Maldini i informuar! Por pronarët e rinj duan ta blindojnë

Milani është gjithmonë shumë vigjilent ndaj talenteve të rinj, ata shikojnë jashtë vendit por edhe në Serie A. Ka disa profile të kampionatit italian që klubi po vëzhgon dhe që do t’i vlerësojë gjatë sezonit…

Ndër ata që vëzhguesit kuqezi po shikojnë është Andrea Cambiaso, 21 vjeç që luan për Genoa. Sezonin e kaluar ai luajti në huazim në Empoli, duke bashkuar vetëm 7 paraqitje (147 minuta gjithsej në fushë) në Serie B.

Megjithatë, në kthimin e tij në Liguria, ai gjeti menjëherë hapësirë. Davide Ballardini e ka aktivizuar si titullar në shtatë ndeshjet midis Serie A dhe Kupës së Italisë. Ai gjithashtu mblodhi një gol dhe dy asistime, jo një fillim i keq.

Gazeta Il Secolo XIX shpjegon se, përveç Milanit, Interi po monitoron edhe Cambiaso. Një derbi i merkatos milaneze mund të parashikohet për lojtarin, sigurisht i kënaqur nga fakti se atij i afrohen klube të tilla të rëndësishme pas disa ndeshjeve të luajtura në Serie A.

Por Genoa dëshiron të mbajë xhevahirin e tyre dhe tashmë po planifikojnë rinovimin e kontratës. Kontrata aktuale skadon në qershor 2023 dhe pa zgjatje Genoa do të detyrohej të shiste lojtarin deri në verën e vitit 2022, në përpjekje për të fituar para dhe për të mos humbur kartën e transferimit falas.

Pronari i ri, fondi amerikan 777 Partners, shpreson ta bindë atë të nënshkruajë në javët e ardhshme.

Cambiaso do të vlerësojë ofertën e Genoas. Ndërkohë, ai është plotësisht i përqendruar në fushë, ku po e dallon veten pozitivisht për cilësitë dhe fleksibilitetin taktik. Ai është një lojtar i cili mund të luajë si mbrojtës i plotë ashtu edhe në një pozicion më të avancuar në rastin e një forme me mbrojtjen me tre lojtarë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu