Sconcerti: Milani ka diçka antike, ekskluzive, që askush nuk e ka sot!

Mario Sconcerti, si në fund të çdo jave në Serie A, komentoi mbi rezultatet e arritura në fushë në kolonat e Corriere della Sera.

Gazetari i njohur italian bëri analizën për Milan, Inter dhe Juventus.

“Milani përmbys kuptimin e ndeshjes kundër Lazio dhe fiton garën më të vështirë të vitit. Një fitore e kufizuar nga ata që ndryshojnë udhëtimin, sepse për të marrë ato 3 pikë duhet diçka vërtet e madhe, e pakuptimtë, ekskluzive.

Ekziston një intensitet te Milani që askush tjetër nuk e ka, diçka e lashtë, jo shumë e përshkrueshme që mbulon kufijtë e ditës dhe ndeshjes.

Jam duke folur për një shkrirje mes burrave që në futbollin e sotëm, pa një vijë të përbashkët në dhomat e zhveshjes, pa një interes tjetër përveç shoqëror, është një ndryshim i jashtëzakonshëm i vërtetë.

Një ekip miqsh. Por Inter gjithashtu vazhdon fillin e tij të suksesit. Në këto nivele ai nuk ka kundërshtarë sepse ai gjithmonë gjen gola. Interi më në fund është i lirë, ata kanë gjetur rezultatet, nuk kanë më nevojë të drejtohen nga trajneri i tyre.

Ndërsa Juventusi harron detyrimin e tyre për të ndjekur dhe eksperimenti Chiesa mbyll Ronaldon, që shënonte rregullisht.

Ata nuk luajnë në të njëjtin rol, por në të njëjtën hapësirë. Kjo irriton Ronaldon dhe e pengon atë të shënojë në lojë, është hera e gjashtë që i ndodh kjo me Chiesa, vlen të reflektohet.

Më mirë vazhdimësia e Interit dhe ideja e çmendur e Milanit ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu