San Siro rihapet me 75%: ja sa fansa do të kenë mundësi të hyjnë

Lajmi i djeshëm i bëri klubet italiane të futbollit dhe shumë tifozë të lumtur, të paktën pjesërisht. Këshilli i Ministrave ka miratuar një rritje të kapacitetit të stadiumeve, duke shkuar nga pjesëmarrja maksimale prej 50% në 75%. Një ndryshim që do të zbatohet që në fundjavën e 16-17 Tetorit…

Siç pranohet nga Nënsekretarja Valentina Vezzali, shpresa për të gjithë tani është që të arrijnë 100% të hapjes brenda dy javësh, në mënyrë që të kthehen në normalitet deri në fund të vitit kalendarik. Por rritja e marrë dje është sigurisht një hap përpara.

Ndeshja Milan-Hellas Verona do të luhet më 16 tetorin e ardhshëm në San Siro, për të cilën stadiumi do të jetë i hapur për 75% të kapacitetit të përgjithshëm. Por në praktikë, sa fansa do të jenë në gjendje të hyjnë? Portali Gianlucadimarzio.com ka bërë llogaritjet në këtë drejtim.

Kapaciteti i plotë i ‘Meazza’ është më shumë se 80,000 vende, por duke marrë parasysh distancën, ai bie në një maksimum prej afërsisht 75,800. Prandaj, 75% e kapacitetit korrespondon saktësisht me 56,904 spektatorë të aftë për të hyrë!

Një rritje e mirë për Milanin dhe Interin, të cilat deri javën e kaluar mund të strehojnë deri në 37,000 njerëz në stadiumin e tyre. Duke pritur për hapin tjetër që do të thotë pranim falas dhe i plotë për (pothuajse) të gjitha vendet në San Siro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu