Sampdoria-Milano, zgjedhjet e Piolit: dy balotazhe

Më në fund Milan i Stefano Pioli do të kthehet në fushë për të luajtur ndeshje zyrtare. Olivier Giroud dhe shokët e tij të skuadrës do të bëjnë debutimin e tyre në Serie A sonte në Marassi të Xhenovas kundër Sampdoria.

Një sfidë menjëherë e rëndësishme, që nuk duhet humbur, pas fitoreve të kaq shumë skuadrave që do të luftojnë deri në fund për vendet e para në renditje.

Do të jetë një debutim pa Zlatan Ibrahimovic, i cili nuk është stërvitur ende me grupin, dhe Franck Kessie. Afrikani po rikuperon nga dëmtimi i pësuar ditët e fundit, por nuk ka gjasa të kthehet para pushimit.

Vëmendja kryesore, natyrisht, do të jetë tek Mike Maignan, i thirrur për të konfirmuar atë që beri aq mire para-sezonit, si Olivier Giroud.

Prandaj do te jete një Milan pak më shumë francez se sezonin e kaluar. Përveç dy francezeve, formacioni do të diktohet më shumë nga mungesat.

Në mbrojtje nuk ka dyshime. Pioli mund të mbështetet tek të gjithë dhe për këtë arsye do të mbështetet te më të mirët, me Maignan në porte, një mbrojtje me katër lojtarë me Davide Calabria, Simon Kjaer dhe Fikayo Tomori dhe Theo Hernandez. Stol pastaj për Alessandro Florenzi, gati për të luajtur në minutat e fundit të ndeshjes.

Sandro Tonali është i sigurt për vendin në mesfushë, i gatshëm për të luajtur një rol kryesor. Në krah të tij duhet të jetë Rade Krunic: Bennacer nuk është 100% pasi është shëruar nga Covid-19 dhe mund të fillojë nga stoli.

Përkundër eksperimenteve në Trieste, Brahim Diaz duhet të jetë ndër katër të parët. Numri 10 i ri, i lënë në stol fillimisht, kundër Panathinaikos, zë vendin e tij pas Giroud. Dy fanellat e tjera do të jenë në pronësi të Rafael Leao (fiton balotazhin me Ante Rebic) dhe Alexis Saelemaekers.

Formim i mundshëm
MILAN (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kjaer, Tomori, Theo Hernandez; Krunic (Bennacer), Tonali; Saelemaekers, Brahim Diaz, Leao (Rebic); Giroud. Tufat Pioli

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu