Saelemaekers: Kur flet Ibra, vetëm hesht! Askush nuk më njihte, pastaj më quajtën Salamandra

Alexis Saelemaekers foli në një intervistë të gjatë dhënë mikrofonave të La Dernière Heure. Këto janë fjalët e anësorit belg i cili preku disa tema…

Për humbjen e fundit personale: “Hm… Po mendoj. Mendoj se duhet të jetë te Anderlecht?”

I përcaktuar si “hajmali” në Itali: “Pak lajkatare. Nuk është një futbollist i vetëm që bën diferencën. Unë isha me fat që isha në rrethanat e duhura në kohën e duhur”.

Askush nuk ju njihte: “Është e vërtetë që shumëkush nuk më njihte fillimisht. Jam i lumtur që isha në gjendje t’u tregoja njerëzve atë për të cilën jam i aftë. Jam i lumtur me atë që po bëj”.

Viti i parë në Milano: “Unë zgjodha fjalën ëndërr. Doja gjithçka që ndodhi, por ju nuk mund të kontrolloni gjithçka. Për mua, gjithçka shkoi mirë në mënyrën më të mirë të mundshme. Unë jam duke jetuar një ëndërr. Kam punuar shumë për të arritur këtu”.

Për komplimentet e Maldinit: “Në një klub si ky duhet të tregosh se të pëlqen fanella. Mënyra ime për ta bërë këtë është të vrapoj sa më shumë. Ndonjëherë duhet të pushoj sepse jam shumë i lodhur, por jap më të mirën time, çdo herë”.

Mbi kilometrat e përshkuara për lojë: “Kur luaj 90 minuta unë vrapoj 12 kilometra, nga të cilat 800 metra me intensitet shumë të lartë. Janë numra të mirë”.

Për nofkën “Salamandra”: “Fillimisht ata zgjodhën këtë pseudonim sepse është ajo që ata nënkuptonin me emrin tim, e vështirë për t’u shqiptuar për një italian: Salamandra.

Ata nuk më kishin parë akoma duke vrapuar por doli që ata kishin zgjedhur kafshën e duhur: Unë vrapoj kudo dhe nuk jam i lehtë për tu kapur”. (qesh)

Për problemet e muskujve: “Unë kisha disa probleme fizike dhe nganjëherë më duhej të luaja pa qenë 100%. Në Itali, teknologjitë janë të avancuara. Makinat e krioterapisë e ndihmojnë shumë trupin pas një përpjekjeje të madhe. Dhe pastaj ka një rikuperim të padukshëm për të cilin Jean-François Lenvain (trajneri i tij mendor) flet shpesh”.

A je i preferuari i Piolit: “Duhet ta pyesni atë. Sidoqoftë, ndjej një besim të vërtetë. Ne flasim shumë me njëri-tjetrin. Pas ndeshjeve, ai më tregon se çfarë bëra mirë dhe çfarë bëra më pak. Është bukur të kesh një trajner si ai. Më jep besim në fushë”.

Scudetto: “Ne jemi të përqendruar në jetën e përditshme, pa shikuar shumë përpara. Ne synojmë të bëjmë më të mirën e mundshme”

Për marrëdhënien me tifozët: “Është e vështirë të krijosh një lidhje, por unë rregullisht takoj mbështetës në rrugë. Unë jam gjithmonë shumë i hapur dhe flasim. Kjo provon që bëj një punë të mirë në fushë. Më pëlqen të kem këtë kontakt me njerëzit. Ata janë të lumtur që flas për Milain.

Unë u shpjegoj atyre se çfarë po ndodh. Tani kam një zotërim të mirë të italishtes, është më lehtë”.

Për integrimin në Milan: “Unë jam gjithashtu me fat që kam agjentin tim Jean-Marc (Schellens) i cili është shpesh me mua. Ne mund të diskutojmë shumë gjëra së bashku dhe ai më sjell mendimet e tij për situata të caktuara në klub. Jo të gjithë lojtarët e kanë këtë mundësi kur vijnë në një vend të ri”.

Për objektivat në 2021: “Unë dua të bëhem një lojtar më i qëndrueshëm. Lojtarët e shkëlqyeshëm janë ata që arrijnë të jenë më të fortë nga ndeshja në ndeshje. Unë dua të tregoj se mund të jem një lojtar i mirë”.

Për modelin që duhet ndjekur: “E lehtë, e kam çdo ditë para meje: Zlatan Ibrahimovic. Në moshën 39 vjeç ai vjen në Milanello çdo ditë, punon si i çmendur dhe është ai që fiton ndeshjet në fundjavë. Ky është një shembull”.

Për Ibrën: “Ndonjëherë është pak ofendues (qesh). Ne jemi një ekip që nuk është mësuar të jetë në krye të tabelës vitet e fundit. Të kesh dikë që i di të gjitha këto është e rëndësishme. Nëse bërtet, do të thotë se ka arsye. Thjesht hesht dhe dëgjo atë. Ai është një legjendë dhe ai e di se për çfarë po flet”.

Për Lokonga, një emër që i intereson Milanit: “Unë tashmë e kam vënë emrin e tij disa herë (buzëqesh). Do të ishte mrekullueshme nëse ai mund të vinte këtu. Lidhja me të do të kthehej. Alberti ka cilësitë për të shkuar në klubet më të mëdha në botë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu