Sacchi: Më mirë me bilance si Milani dhe strategji, se sa duke u zhytur në borxhe dhe duke dështuar! Ja çfarë ndodhi e Cagliarin…

I intervistuar nga Gazzetta dello Sport, Arrigo Sacchi, ish-trajneri i Milanit, komentoi barazimin zhgënjyes të Milan kundër Cagliari.

Mjeshtri i madh italian justifikon kuqezinjtë dhe tregon se pse ka ardhur ky rezultat por promovon punën dhe vizionin e Milanit në krahasim me klubet e tjera…

“Çfarë ndodhi me kuqezinjtë kundër Cagliarit? Asgjë që nuk futet në logjikën e gjërave. Milani është një ekip me të rinj dhe të rinjtë kalojnë lehtësisht nga entuziazmi në depresion.

Unë e di mirë atë, te Parma kisha një ekip me 20 vjeçarë.

Ne fituam kampionatin e Serie C, por pastaj, pavarësisht se luajmë futboll të bukur, mbase më të bukurin e këtij turneu, nuk ishim në gjendje të bënim hapin nga B në A sepse na mungonte keqdashja, përvoja”.

“Milani bëri një fushatë transferimi duke menduar mbi të gjitha për bilancin e gjendjes. Konfirmoi shumë elementë të vërshëllyer në vitet e mëparshme. Pioli punoi shumë mirë duke krijuar një kolektiv harmonik, ku të gjithë dinë çfarë të bëjnë. Doni më shumë?”.

“Më mirë një klub që përqendrohet te të rinjtë dhe mban buxhetin si Milan, sesa një klub harxhues që futet në borxhe dhe nuk fiton asgjë.

Italia nuk fiton Ligën e Kampionëve që nga viti 2010, kurrë nuk kemi ngritur Europa League, megjithatë ne kemi të gjitha, ose pothuajse të gjitha, kompanitë në krizë financiare.

Do të pyesim veten nëse rruga e ndjekur është e drejtë apo e gabuar, nuk mendoni?

Në vitin 2018 ghjithashtu qëndruam jashtë Kupës së Botës dhe nuk ndodhte prej më shumë se gjashtëdhjetë vjet: a duam të vazhdojmë me këtë model vetëvrasjeje, i cili nuk i kushton vëmendje sektorëve të të rinjve dhe pranon skuadra prej tridhjetë lojtarësh, apo duam të mendojmë të ndryshojmë duke promovuar kulturën e punës dhe idetë?

Duke u kthyer te Milani, duhet të marrim parasysh që kuqezinjtë po ndjekin një ide precize. Të tjerët, jo të gjithë, por shumica e tyre, bazohen vetëm në taktikë.

Dhe në planin afatgjatë, strategu gjithmonë fiton, më besoni”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu