Sacchi mbron tifozët e Milanit mbi vërshëllimat e Donnarumma: “Pse çuditeni? A e dini se ai…”

Ish -trajneri i Milanit dhe Italise, Arrigo Sacchi ishte një nga mysafirët e nderit në Festivalin Sportiv te Trento, të sponsorizuar nga Gazzetta dello Sport. “Arkitekti” i mirënjohur i Fusignano doli në skenë për të folur për futbollin, taktikat, por edhe çështjet aktuale…

Sacchi, gjithmonë shumë i vëmendshëm ndaj lajmeve të lidhura me Milanin, u pyet gjithashtu për rastin e ditëve të fundit, pra vërshëllimat e San Siro drejtuar Gianluigi Donnarumma, i cili gjatë Italisë-Spanjë u shënjestrua nga ish-tifozët e tij kuqezi për shkak të lamtumirës së tij në verë me një transferim falas te PSG.

Gjykimi i Sacchi-t ishte i shkurtër dhe mjaft i qartë: “Vërshëllimat ndaj Donnarumma në San Siro? Nuk është çudi, ai i tradhtoi disi tifozët me largimin ne ate menyre. Keshtu qe nuk besoj se ka cudi ne ate gje…”

Fjalët e ashpra ishin ato të ish -trajnerit, i cili me sa duket mori anën e tifozëve të Milanit të cilët shprehën kundërshtimin e tyre në këtë mënyrë.

Këto ditë, dy fraksione të ndryshme po krijohen mbi episodin. Ka nga ata që dënojnë vershellimat, duke qenë se Donnarumma me atë rast përfaqësoi kombetaren e Italise kampioe Europe.

Mes tyre edhe Acerbi, mbrojtesi i Lazios, i cili tha se ‘nuk i kuptova vershellimat pasi Donnarumma luante per kombin e tij dhe per ata tifoze gjithashtu”.

Por Sacchi mbron lirinë e veprimit të tifozëve, ende i goditur dhe i zhgënjyer nga lamtumira e portierit për arsye thjesht ekonomike…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu